Dopiero realne przekazanie pieniędzy pożyczkobiorcy, do jego rąk czy na jego konto jest warunkiem żądania ich zwrotu. Żona, która z mężem pożyczyła pieniądze, ale tylko on nimi dysponował, nie musi ich zwracać. To wniosek z najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
Przeniesienie mnie w stan spoczynku było niezgodne z prawem unijnym i krajowym – mówi „Rz” sędzia Piotr Raczkowski, który walczył o praworządność i wygrał przed TSUE.
Śmierć członka rodziny, który pobierał emeryturę, wiąże się z ustaniem prawa do świadczenia. W związku z tym ZUS wstrzymuje wypłatę środków. Co dzieje się z pieniędzmi, które zostały zgromadzone na koncie emeryta? Czy rodzina ma do nich prawo?
Sąd nie przyznał odszkodowania byłemu pracownikowi firmy działającej w obszarze obronności państwa, który – będąc już na wypowiedzeniu – skopiował na pendrive szereg służbowych dokumentów. I za to już ostatecznie został zwolniony dyscyplinarnie.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zmiana relacji wysokości wpisów pobieranych w pierwszej i drugiej instancji ma zmniejszyć liczbę niezasadnych skarg kasacyjnych.
Jeśli Andrzej Duda postanowił mocnym akcentem zakończyć prezydenturę, tak by przysłonić swoją rolę w rozkładaniu sądownictwa na łopatki, to wybrał naprawdę kiepski sposób.
Trzeba zadbać o to, by prezesem Najwyższej Izby Kontroli (NIK) została osoba nie tylko kompetentna, ale także posiadająca właściwą postawę moralną i etyczną. Jak bardzo niedzisiejszo to brzmi.
Okazuje się, że ocena naszej profesjonalności prawniczej zależy od tego, czy mamy poglądy zgodne z opinią tych, którzy nas oceniają.
Proponowane zmiany dotyczące ograniczenia alimentów po rozwodzie to cios w zasady współżycia społecznego i sprawiedliwości społecznej.
Jestem zdecydowaną przeciwniczką wykorzystywania niekonstytucyjnych rozwiązań do doraźnych celów – tak o przywracaniu praworządności mówi „Rzeczpospolitej” Dorota Zabłudowska, sędzia Sądu Rejonowego w Gdańsku.
To nie rewolucja – to logiczne domknięcie procesu orzekania. Sprawiedliwość nie kończy się na ogłoszeniu wyroku. Ona powinna trwać również w jego wykonaniu - tak o Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) pisze adw. Karolina Werema.
Czy każda ustawa branżowa musi zawierać przepisy karne? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłyby grzywny wymierzane administracyjnie?
Ryszard Kapuściński podkreślał, że fakty bez emocji są martwe. Dziś coraz częściej o wiele bardziej żywe okazują się emocje bez faktów. A cała reszta to już tylko dekoracja i dobrze ustawiony mikrofon.
Nasz astronauta zabrał w kosmos nie tylko pierogi i eksperymenty, ale także polski kodeks karny. Oczywiście nie dosłownie.
Coś jest mocno nie tak z systemem poboru tzw. składki zdrowotnej. Może powinniśmy poddać ją remontowi? A nawet skasować, włączając do PIT?
Rada gminy może uchwalić wysokość miesięcznej diety dla przewodniczącego jako 120 proc. kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas