Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2023 roku

Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących i ważnych orzeczeń z zakresu prawa HR. Dotyczyły m.in. ochrony działaczy związkowych czy gwarancji powrotu rodzica na zajmowane stanowisko, ale też dodatku za pracę w nadgodzinach niepełnoetatowców.

Publikacja: 21.03.2024 04:30

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Z najważniejszych ubiegłorocznych orzeczeń Sądu Najwyższego wynika m.in., że ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych nie jest bezwzględna, pracodawca musi podjąć wszelkie możliwe działania, aby dopuścić pracownicę wracającą do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem na dotychczas zajmowane stanowisko pracy, jeżeli nadal ono istnieje, a roszczenie o minimalne odszkodowanie należy się także pracownikowi, który stał się ofiarą „zwykłego” nierównego traktowania. Z kolei Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że pracownikom niepełnoetatowym należy się dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych już od pierwszej godziny przepracowanej ponad określony w umowie o pracę dobowy wymiar czasu pracy.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty