Chciała pozbawić Brejzę immunitetu. Teraz prokuratorka z Gdańska sama ma kłopoty

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez byłą Prokurator Okręgową w Gdańsku, która chciała postawić zarzuty politykowi PO Krzysztofowi Brejzie – informuje Onet. Chodziło m.in. o zatajenie we wniosku o uchylenie mu immunitetu, że materiały przeciw niemu zostały zdobyte z użyciem Pegasusa.

Publikacja: 28.03.2024 13:26

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza

Foto: TV.RP.PL

Onet dowiedział się, że śledztwo w tej sprawie wszczęła kilka dni temu Prokuratura Regionalna w Białymstoku. 

Przypomnijmy, że na początku września 2023 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystąpiła do marszałka Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Krzysztofa Brejzy. Chciała mu postawić zarzuty przekroczenia uprawnień za rzekome nieprawidłowości w inowrocławskim ratuszu. Działo się to, gdy ówczesny senator PO (dziś jest europosłem) walczył o mandat poselski.  

Prezydentem Inowrocławia był ojciec senatora Ryszard Brejza. Prokuratura zarzuciła mu, że wykorzystywał pracę pracowników urzędu miasta, wykonujących obowiązki w nowo powstałym wydziale kultury, promocji i komunikacji społecznej, dla celów prywatnych. A syn prezydenta Krzysztof Brejza miał być pomysłodawcą powołania wydziału i – jak twierdziła prokuratura – to on faktycznie zarządzał „pracami” tej jednostki.

Senator Brejza sam zrezygnował z immunitetu, gdyż jak mówił "chce się zmierzyć z tymi kłamstwami. "

Czytaj więcej

Krzysztof Brejza straci immunitet? Jest wniosek prokuratury

Co prokuratura zataiła przed senatorami we wniosku ws. immunitetu Brejzy

Śledczy mieli zataić przed Senatem dwie okoliczności. Po pierwsze, wniosek oparli na zeznaniach byłej urzędniczki Agnieszki Ch.-S., które   już w 2019 r. uznał za niewiarygodne analityk kryminalny prokuratury. Kobieta  sama jest oskarżona o wyłudzanie pieniędzy z inowrocławskiego ratusza przy pomocy lewych faktur. Prokuratura próbowała skleić Brejzów z tą aferą. Agnieszka Ch.-S. później wycofała się z większości pomówień kierowanych wobec Brejzów, m.in. w wyniku konfrontacji.

Senatorowie mieli także nie być poinformowana, że materiały przeciw Brejzie zostały zdobyte z użyciem Pegasusa. W tym samym czasie senacka komisja zajmująca się badaniem inwigilacji przy pomocy Pegasusa przyjęła swój raport, w którym ostro skrytykowała decydujących o zakupie izraelskiego oprogramowania szpiegującego. Brejza był jedną z pierwszych ofiar tej decyzji.

Czytaj więcej

Senator Brejza nagle ścigany. Zrzekł się immunitetu

Dziwna rezygnacja i dziwny awans w prokuraturze

Pod  wnioskiem o uchylenie immunitetu podpisali się zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak, jeden z zaufanych ludzi Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego (byłego Prokuratora Krajowego, dziś sędziego Trybunału Konstytucyjnego), a także prok. Monika Ryszkiewicz-Jakubowska.

We wrześniu ub.r. Ryszkiewicz-Jakubowska była szefową Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, a już w grudniu 2023 r., czyli tuż przed przejęciem kontroli nad prokuraturą przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara,  dostała awans na stanowisko prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Inni prokuratorzy, pracujący znacznie dłużej na delegacjach w Prokuraturze Regionalnej, niż ona, nie kryli irytacji i anonimowo mówili, że ten awans był ewidentną nagrodą za sprawę Brejzy.

Jak podawała „Gazeta Wyborcza”, prokurator Remigiusz Signerski, który nadzorował śledztwo ws. Krzysztofa Brejzy, przed wyborami parlamentarnymi niespodziewanie ustąpił ze stanowiska naczelnika 1 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Powody jego rezygnacji nigdy nie zostały podane, on sam odmawiał komentarza. Dziennikarze dowiedzieli się jednak, że wcześniej odsunięto go od narad, ukryto przed nim akta i wniosek o uchylenie Brejzie immunitetu. Wszystko miało się odbyć za jego plecami, a pierwsze skrzypce miała przy tym grać ówczesna szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Teresa Rutkowska-Szmydyńska.  Dwa miesiące temu Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał ją ze stanowiska.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP