Kiedy można skorzystać z pieniędzy zgromadzonych w PPK?

Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 60 lat, może wycofać środki ze swojego rachunku PPK, ale z pomniejszeniami. Taka dyspozycja jest składana instytucji finansowej. Należy odróżnić ją od deklaracji o rezygnacji, która - po złożeniu pracodawcy - powoduje brak nowych wpłat do PPK.

Publikacja: 31.03.2024 13:55

Kiedy można skorzystać z pieniędzy zgromadzonych w PPK?

Foto: Adobe Stock

Głównym celem PPK jest systematyczne gromadzenie przez uczestnika oszczędności, z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 60 lat, może jednak wycofać środki ze swojego rachunku PPK, bez potrzeby uzasadniania tej decyzji. Takie wycofanie (zwrot) wiąże się z pomniejszeniami. Nie można skorzystać z częściowego zwrotu - zwrot obejmie zawsze całość środków zgromadzonych na danym rachunku PPK.

Przykład. Uczestnik PPK, w wieku 40 lat, chce wycofać środki ze swojego rachunku PPK z uwagi na stan zdrowia. Wolałby wycofać tylko część środków, ale w razie zwrotu nie jest to możliwe. Warto sprawdzić, czy w przypadku uczestnika PPK ma miejsce „poważne zachorowanie”, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PPK (np. orzeczenie umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności na okres co najmniej 2 lat). W przypadku każdego „poważnego zachorowania” uczestnik może wypłacić ze swojego rachunku PPK do 25% środków — bez pomniejszeń. 

Pozostało 83% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt