Będzie nowy podatek. "Może wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki"

Od przyszłego roku w Polsce ma zacząć obowiązywać tzw. globalny podatek minimalny. Ma być oparty na trzech uzupełniających się filarach: globalnym i krajowym podatku wyrównawczym oraz podatku wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Publikacja: 26.04.2024 16:20

Będzie nowy podatek. "Może wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki"

Foto: Adobe Stock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się długo wyczekiwany projekt tzw. globalnego podatku minimalnego. To znów mocno spóźniona implementacja unijnej dyrektywy, której celem jest wprowadzenie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.  

Globalny podatek minimalny

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych to obszerny ponad 150 stronicowy dokument zawierający ponad 150 przepisów. 

Jak wyjaśnia Małgorzata Gleń doradca podatkowy, Partner Associate w KPMG podatek wyrównawczy zwany też podatkiem minimalnym to pomysł na przerzucanie zysków z państwa do państwa w celu ograniczenia bądź uniknięcia opodatkowania przez międzynarodowych gigantów.

– Polska powinna wdrożyć dyrektywę już od tego roku. Tak się jednak nie stało i projekt zakłada wprowadzenie podatku minimalnego od 2025 r. To bardzo skomplikowana, wymagająca materia. W praktyce będzie to zupełnie nowy system podatkowy opierający się na trzech uzupełniających się elementach tj. globalnym i krajowym podatku wyrównawczym oraz podatku wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków – tłumaczy Małgorzata Gleń. 

O tym, że wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej globalnego podatku minimalnego będzie ogromnym wyzwanie wątpliwości nie ma też Przemysław Pruszyński doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

– W praktyce wdrożenie regulacji unijnej w zakresie podatku minimalnego spowoduje przebudowanie wielu systemów podatkowych. Realnie bowiem przełoży się na zmiany w kształtowaniu polityki gospodarczej, którego istotnym elementy w wielu państwach, w tym w Polsce był system podatkowy. Podatek minimalny może spowodować, że Polska, która od lat stosuje rozmaite zachęty podatkowe do inwestowania stanie się mniej konkurencyjna – zauważa Przemysław Pruszyński.   

W ocenie eksperta bez względu na to jak w szczegółach będzie wyglądało opodatkowanie globalnym podatkiem minimalnym w Polsce, rząd nie może tracić z oczu także kwestii konkurencyjności naszej gospodarki. 

– To, że szeroka koalicja krajów dostrzegła problem unikania opodatkowania przez wielkie międzynarodowe korporacje i zagrożenia erozją podatkową ich systemów ze strony tzw. rajów podatkowych to jedna strona medalu. Druga jest taka, że stojąc u progu tak wielkiej reformy podatkowej, która pozbawia państwa ich narzędzi podatkowych, muszą się zastanowić co będą w stanie zaoferować firmom coś w zamian. Zwłaszcza, że już mamy sygnały, iż niektóre bogate państwa pracują nad rozwiązaniami, które dadzą firmom bonusy niwelujące częściowo ubytki spowodowane podatkiem wyrównawczym – podkreśla Przemysław Pruszyński.

Czytaj więcej

Podatek minimalny ma obowiązywać od 2025 roku. Za kilka tygodni będzie projekt

Podatek minimalny a system podatkowy

Wątpliwości co do tego, że wdrożenie globalnego podatku minimalnego wiąże się z ryzykiem spadku atrakcyjności inwestycyjnej Polski nie ma również Joanna Kociołek-Ziemba doradczyni podatkowa z kancelarii DZP Domański, Zakrzewski,Palinka.

– Może on zneutralizować efekt ulg podatkowych i zwolnień strefowych, które są jednym z czynników motywujących inwestorów do rozpoczęcia działalności właśnie w Polsce. Dodając do tego także problem braku stabilności polskich przepisów podatkowych oraz wysoki poziom ich skomplikowania, istnieje obawa, że całokształt okoliczności zniechęci zagraniczne koncerny do inwestowania w naszym kraju – zauważa Joanna Kociołek-Ziemba.

Podobnego zdania jest Małgorzata Gleń. 

– Polski system podatkowy z 19 proc. stawką CIT i zwolnieniami strefowymi był atrakcyjny dla wielu firm. Zachęcał do inwestycji i dobrze, żeby resort finansów wziął to również pod uwagę. Problem jest bardzo złożony i dlatego powinien zostać poddany pogłębionym konsultacjom. Dlatego uważamy, że wyznaczony przez MF termin konsultacji do 17 maja jest znacząco za krótki i apelujemy o jego wydłużenie – dodaje Małgorzata Gleń. 

Joanna Kociołek-Ziemba zwraca ponadto uwagę, że od bieżącego roku w Polsce obowiązują także przepisy wprowadzające minimalny podatek dochodowy.

– Zatem w niektórych przypadkach może się okazać, ze podatnik może być zobligowany do zapłaty zarówno globalnego podatku minimalnego, jak i minimalnego podatku dochodowego. W styczniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że regulacje te stanowią przedmiot wewnętrznych analiz, jednak do tej pory nie pojawiły się żadne konkrety – przypomina ekspertka.

2025 rok

to planowane wejście w życie przepisów o opodatkowaniu wyrównawczym

15 proc.

to minimalna stawka podatkowa przewidziana w projekcie

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się długo wyczekiwany projekt tzw. globalnego podatku minimalnego. To znów mocno spóźniona implementacja unijnej dyrektywy, której celem jest wprowadzenie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.  

Globalny podatek minimalny

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego