Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.

Spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą najpóźniej 2 kwietnia złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

Publikacja: 28.03.2024 04:30

Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.

Foto: Adobe Stock

W tym roku przedłużenia terminu o trzy miesiące (tak jak było w poprzednich latach) nie będzie. Ministerstwo Finansów uznało, że nie ma takiej potrzeby.

- Pocieszeniem dla firm jest to, że rok 2023 był spokojniejszy niż poprzednie lata. Zmian było mniej, w tym część na korzyść podatników - mówi Patryk Chmura, radca prawny w EY.

Czytaj więcej

Spółki dostaną więcej czasu na zeznanie CIT-8

W zeznaniu CIT-8 wyjdzie dopłata albo podatek do zwrotu

Przypomnijmy, że w zeznaniu CIT-8 wykazujemy podatkowe przychody, a następnie, po pomniejszeniu ich o koszty, dochód (lub stratę, jeśli koszty są wyższe od przychodów). Po dokonaniu wszystkich odliczeń wyliczamy podatek i porównujemy go z zapłaconymi w trakcie roku zaliczkami. Jeśli są wyższe od ostatecznej kwoty CIT dostaniemy zwrot, jeśli jest odwrotnie musimy dopłacić fiskusowi (do 2 kwietnia).

Większość musi złożyć CIT-8 elektronicznie

Deklarację CIT-8 składają spółki z o.o., akcyjne, komandytowe i komandytowo-akcyjne. A także inni podatnicy CIT, np. organizacje pożytku publicznego, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Zeznanie składamy elektronicznie. – Można to zrobić przez urzędowy system e-Deklaracje. Niestety, Ministerstwo Finansów przestało w niego inwestować i ma parę mankamentów, dlatego coraz mniej firm z niego korzysta – mówi Sylwia Rzepka, ekspert Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i współwłaścicielka biura rachunkowego Rzepka. Dodaje, że CIT-8 można też wysłać przez e-Urząd Skarbowy albo za pośrednictwem komercyjnych programów księgowych. – Zeznanie papierowe mogą złożyć tylko ci podatnicy, którzy mają dochody wolne od podatku i nikogo nie zatrudniają, są to np. małe organizacje pozarządowe – wyjaśnia Sylwia Rzepka.

Czytaj więcej

Estoński CIT – wypłata wynagrodzenia z dobrowolnego umorzenia udziałów a ukryte zyski

Ulga na złe długi, fundacja rodzinna, estoński CIT

Do CIT-8 potrzebne są załączniki. Spółki korzystające z odliczeń wypełniają CIT-8/O. – Na szczęście w 2023 r. zrezygnowano z dodatkowych załączników związanych z ulgą na złe długi (CIT/WZ i CIT/WZG). Ich wypełnianie było sporym wyzwaniem – mówi Patryk Chmura.

Ekspert wskazuje, że nowością w rozliczeniu za 2023 r. jest deklaracja CIT-8FR. Wypełniają ją fundacje rodzinne (działające na podstawie ustawy, która weszła w życie 22 maja 2023 r.). - Jeśli jednak uzyskały dochody nieobjęte przewidzianym dla nich zwolnieniem muszą złożyć także klasyczny CIT-8 – uczula Patryk Chmura.

- Z kolei spółki, które zdecydowały się na estoński CIT, składają zeznanie na formularzu CIT-8E. W 2023 r. zmieniono trochę zasady jego rozliczania, m.in. złagodzono kryterium minimalnego zatrudnienia – przypomina Patryk Chmura.

Kolejna ważna rzecz: firmy, które pomagały w 2023 r. Ukrainie mogą skorzystać z podwójnej ulgi, czyli rozliczyć wydatki w kosztach i odliczyć od dochodu (oczywiście po spełnieniu ustawowych warunków).

- Spółki powinny też zwrócić uwagę na zasady rozliczania kosztów usług niematerialnych oraz ustalania podatku od przerzuconych dochodów. Wprawdzie zmieniły się już w 2022 r., ale wiele firm wciąż nie zdaje sobie sprawy z nowych uprawnień i obowiązków – tłumaczy Patryk Chmura.

Trzeba też pamiętać, że w 2023 r. już definitywnie nie można było amortyzować mieszkań i domów.

Obowiązki
Fiskus chce zerowe deklaracje

Czy zeznanie CIT-8 trzeba składać także wtedy, gdy w 2023 r. nie mieliśmy żadnych przychodów i kosztów? Fiskus twierdzi, że tak. „Jeśli w danym okresie rozliczeniowym firma nie osiągała przychodów i nie ponosiła kosztów, także jest zobowiązana złożyć zenanie - tak zwany zerowy CIT-8” – czytamy na rządowej stronie biznes.gov.pl.
Takie stanowisko znajdziemy też w interpretacjach indywidualnych. Na przykład w sprawie spółki z o.o., która przez cały rok nie podejmowała działalności gospodarczej. Fiskus uznał, że jest zobowiązania do złożenia zeznania CIT-8. Na dodatek w formie elektronicznej. Przypomniał, że zeznanie papierowe może złożyć podmiot, który uzyskuje wyłącznie dochody zwolnione z podatku. Zdaniem urzędników, spółka nie spełnia tego warunku. „Nie można utożsamiać pojęcia dochodu zerowego z pojęciem dochodu zwolnionego od podatku dochodowego” - podkreślono w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-1.4010.563.2023.1.KM).

W tym roku przedłużenia terminu o trzy miesiące (tak jak było w poprzednich latach) nie będzie. Ministerstwo Finansów uznało, że nie ma takiej potrzeby.

- Pocieszeniem dla firm jest to, że rok 2023 był spokojniejszy niż poprzednie lata. Zmian było mniej, w tym część na korzyść podatników - mówi Patryk Chmura, radca prawny w EY.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP