Pierwszy sukces w Heerenveen. Polki wicemistrzyniami Europy

Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim na legendarnym torze Thialf w Heerenveen.

Publikacja: 06.01.2024 12:04

Iga Wojtasik, Karolina Bosiek i Angelika Wójcik zdobyły w Heerenveen srebrne medale mistrzostw Europy

Polki rozpoczęły bardzo mocno i po pierwszym okrążeniu miały najlepszy czas spośród wszystkich drużyn sprinterskich. Dopiero później swoją wyższość pokazały wspierane przez ponad dziesięć tysięcy kibiców Holenderki.

– Czułam po porannym treningu, że będzie to dla nas dobry dzień i tak się stało - mówi Wójcik. - Dałyśmy z siebie wszystko, to był bardzo dobry bieg. Może pojawiło się kilka drobnych niedociągnięć, ale jednak zdobyłyśmy srebro - przyznaje Bosiek. Dziewczyny miały już złoto, teraz jest srebro. To nowa drużyna, ale i tak pokazałyśmy się z bardzo dobrej strony – dodaje Wojtasik.

Nasze panczenistki mają w Heerenveen apetyt na więcej. -  Przede mną są jeszcze bardzo ważne starty, jak chociażby „długa” drużyna i myślę, że możemy powalczyć o wysoką lokatę. Zresztą w startach indywidualnych też każdy z nas może pokazać się z bardzo dobrej strony, rywalizując o najwyższe miejsca – potwierdza Bosiek.

Dobrze na 1000 metrów spisał się pierwszego dnia mistrzostw Europy Marek Kania, który był szósty. – Jestem bardzo zadowolony, to był super bieg. Pierwszy raz w Europie udało mi się pojechać poniżej minuty i dziewięciu sekund, bo wcześniej robiłem to tylko za Oceanem. 500 metrów to oczywiście mój główny dystans. Nie chcę zapeszać, ale czuję, że będzie bardzo dobry wynik – mówi.

Tobias Torgersen znów buduje polski biatlon. "Wprowadził więcej spokoju"

Ósmy finiszował Damian Żurek, który po dobrych występach w Pucharze Świata mógł nawet liczyć na medal. Polak mocno zaczął, na drugim pomiarze czasu był drugi, ale później spadł. – Przede mną kolejne starty. Chcę bardzo dobrze przejechać z chłopakami sprint drużynowy oraz skupić się na rywalizacji na 500 metrów – zapowiada.

Gdzie i kiedy obejrzeć mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim

Dziesiąty był na tym dystansie obrońca tytułu Piotr Michalski. Dobrze pokazała się w piątek męska drużyna w składzie: Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka. Panowie zajęli czwartą lokatę. Zadowolona z siódmego miejsca na dystansie 3000 metrów może być Magdalena Czyszczoń. Mistrzostwa Europy w Heerenveen potrwają do niedzieli. Transmisje w Polsacie Sport Extra w sobotę i niedzielę od 14.30.