Estera Flieger: Dzień świstaka z obchodami 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej Opinie polityczno - społeczne

Estera Flieger: Dzień świstaka z obchodami 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Kto przyjeżdża do Polski z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej? Ktoś w ogóle to wie? Ktoś to w ogóle zaplanował? Utknęłam jak Bill Murray w filmie „Dzień świstaka", bo znowu pytam, czy polska polityka historyczna jest na to wszystko przygotowana i czy ktokolwiek dziś widzi taką potrzebę.

Komentarze

Estera Flieger: Tylko IPN mi żal. PiS go właśnie likwiduje

Michał Szułdrzyński: Przy Trzaskowskim i Nawrockim jest jasne, co zrobi wyborca umiarkowany

Wyborcy umiarkowani nie muszą już kalkulować. Mogą po prostu zostać w domu.

Bogusław Chrabota: Czy Donald Trump odwróci globalizację?

Spełnianie obietnic wyborczych prezydent elekt zaczyna od zapowiedzi wojen celnych. Oto, jakie będą skutki.

Kataryna: Karol Nawrocki od rywala z PiS okazał się lepszy „o żonę”

Dominik Tarczyński: „Nie mam żony, to był zarzut. Organizowanie sobie żon ze względu na politykę i przyjmowanie sakramentu, nieważnego, dla mnie jako dla katolika jest to ważne, przyjmowanie pod politykę sakramentów, które są nieważnymi sakramentami, w ogóle nie wchodzi w grę. Bo były takie sugestie tak z pół roku temu. No, niestety, trzeba na szybko, wiesz. Nie, nie, nie”.

Michał Kolanko: Dla Lewicy sukces w sprawie wolnej Wigilii ma jednak gorzki posmak

Sejm przyjął - po intensywnych tygodniach - projekt dotyczący wolnego dnia 24 grudnia. Lewica ogłosiła swój sukces. Ale jej politycy muszą zdawać sobie sprawę, że ten sukces ma gorzkawy posmak. A wejście w życie ustawy wcale nie jest przesądzone.

Maciej Miłosz: Ustawa o amunicji to pierwszy krok. Teraz będzie trudniej

Zdolności do produkcji amunicji wielkokalibrowej w Polsce jak nie było, tak nie ma. Ale spokojnie, przecież wojna trwa dopiero trzy lata.

Maciej Miłosz: Polskie okręty podwodne, czyli honor wicepremiera Kosiniaka

Podpisanie umowy na zakup okrętów podwodnych do końca przyszłego roku będzie dopełnieniem planu modernizacji Marynarki Wojennej w wersji minimum. Można zakładać, że jeśli to się nie uda, minister Kosiniak-Kamysz jako człowiek honoru poda się do dymisji.

Artur Bartkiewicz: Uciekający kandydat na prezydenta, czyli falstart Karola Nawrockiego

Jeśli PiS chciał mieć w wyborach prezydenckich kandydata konfrontującego się z dziennikarzami i nieodpowiadającego na ich pytania, to lepiej było postawić na Przemysława Czarnka.

Witold M. Orłowski: Przebudzenie Drakuli?

W kolejnym kraju naszego regionu, ku powszechnemu zaskoczeniu, bliski wygrania wyborów prezydenckich jest wspierany przez Moskwę kandydat protestu.

Ptak-Iglewska: Tusk kontra Mercosur. Rząd walczy, by rolnicy nie wybrali nam prezydenta

Premier gra umową z Mercosurem na nastrojach rolników, żeby wygrać wybory prezydenckie. Cel można zrozumieć, ale zaniedbań już nie. Cierpi kto? Polska, polski biznes, konkretnie – rolnicy, tylko nie ci, o których głosy teraz zabiega premier.

Robert Gwiazdowski: Fiskalny wysiłek i emocje w latach 2025–2027? Nie mogę się doczekać

Za zgodą Komisji Europejskiej w roku 2025, w którym odbędą się po raz kolejny wybory, będziemy robili mniejszy wysiłek fiskalny, za to w kolejnych latach będziemy musieli zrobić większy. Tak się jednak składa, że to będzie rok 2027, gdy raz jeszcze będziemy mieć wybory. I one znowu będą „najważniejsze od lat”. Źle to widzę.

Ekshumacje na Wołyniu odblokowane. Dlaczego Ukraina odpuszcza akurat dziś?

Zawarcie porozumienia w sprawie ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu zakończy wieloletni spór. Usuwa jeden z ważnych tematów, które mogłyby pojawić się podczas rozkręcającej się kampanii prezydenckiej. Wytrąca też argumenty propagandzie Kremla.

Finansowanie technologii – fakty i mity

W ostatnich dziesięciu latach sztuczna inteligencja (AI) doświadczyła gwałtownego rozwoju, co skłoniło wiele firm do wdrażania tych technologii w swojej działalności. Już dziś rozwiązania oparte o AI nie tylko pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności i tworzenie nowoczesnych produktów, ale też znacząco wpływają na konkurencyjność firm, często zmieniając zasady gry w różnych branżach.

Jan Skoumal: Muchomorki, słoneczka i żabki, czyli sędziowie według Adama Bodnara

Pomysły Adama Bodnara na oznaczanie "kategorii" sędziów kolorami przywodzą na myśl dzielenie przedszkolaków na grupy. Degradacje sędziowskie i lekceważenie wskazań Komisji Weneckiej to z kolei poważne zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej.

Tomasz Pietryga: Adwokat w czynie społecznym, czyli państwo sięga do głębokich rezerw

Czy Adam Bodnar chce „po taniości”, rękami prawników załatwić sprawę obowiązków nałożonych na Polskę przez unijną dyrektywę?

Tomasz Pietryga: Cła Donalda Trumpa to koniec globalizacji, ale tylko takiej, jaką znamy

Wszystko staje się globalne i jest to proces nieunikniony. Donald Trump, narzucając cła, zamykając granicę i rozpętując kolejne wojny handlowe, nie zatrzyma globalizacji, ale może przyspieszyć jej korektę.

Muszyński, Kiełbowski: Przemoc domowa – jak powinny reagować szkoły?

W wielu przypadkach pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.

Łukasz Guza: Sułtani giftu, czyli o wprowadzaniu wolnej Wigilii

W przypadku nowelizacji przepisów pracowniczych rządzący zachowują się jak Święty Mikołaj. Projekt w sprawie wolnej Wigilii wpisuje się w tę konwencję.