Donald Tusk Opinie polityczno - społeczne

Przemysław Prekiel: Donald Tusk w polityce migracyjnej idzie dużo dalej niż Jarosław Kaczyński

Zapowiedziana przez premiera Donalda Tuska nowa strategia migracyjna, której jeden z elementów stanowi tymczasowe zawieszenie prawa do azylu, jest sprzeczna z polską konstytucją i prawem międzynarodowym - pisze politolog Przemysław Prekiel.

Opinie polityczno - społeczne

Paweł Łepkowski: Trzy wzory dla polskiej polityki imigracyjnej

Jan Maciejewski: Z ofiary w kata

Celowość, koordynacja, instytucjonalizacja, rozkaz – te słowa wyznaczają stałe metrum pieśni o izraelskim ludobójstwie w Gazie. Z premedytacją przeprowadzanej eksterminacji. Zbrodni, o której większość polskich mediów woli milczeć.

Jakub Ekier: Tłusta i niezbyt ładna Włoszka

Arcydzieło odkrywa naszą wspólność z kimś, kto je stworzył. Przekracza wtedy granicę dzielącą nas od umarłych, przełamuje bariery czasu i przestrzeni, różnicę między doznaniem realnym a wirtualnym. Ale nie wiadomo, kiedy zechce – jak tego roku przekonałem się w paryskim Luwrze.

Joanna Szczepkowska: W rocznicę wyborów październikowych

W 1989 r. prowadziłam wiele kampanii przyszłych parlamentarzystów. Ich odpowiedź na pytanie „Co nam możecie obiecać?” była zawsze taka sama: „Nic”. Trudne do uwierzenia w dzisiejszej walce politycznej.

Michał Szułdrzyński: Co połączy Polaków tak, jak pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce?

W sobotę 19 października Kościół wspomina błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku to wspomnienie przypada w 40. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci tego odważnego kapłana. Jego wyjątkowość jednak nie polega wyłącznie na tym, że działał w latach 80., ale i na tym, że działa też dzisiaj.

Irena Lasota: Charleston – „Święte Miasto” będące niechlubną stolicą handlu niewolnikami

Gdy wokół dzieje się dużo dziwnych i nie zawsze przyjemnych rzeczy, dobrze jest uciec. Wedle Mrożka najlepiej uciekać na południe. Więc właśnie jestem na południu. Na południu Stanów Zjednoczonych, a nie Polski Gomułki.

Bogusław Chrabota: Dlaczego Zełenski może się obawiać pokoju Ukrainy z Rosją?

Jedyne, czego musi się obawiać Wołodymyr Zełenski, to pokój, który odmieni jego półboski status. – I kim wtedy będę? Ja, bohater – zadaje sobie to pytanie zapewne codziennie.

Drapała: O potrzebie ochrony firm przy budowie elektrowni atomowej

Bez odpowiednich rozwiązań ustawowych lista polskich podwykonawców i dostawców tej inwestycji może być listą firm, które zamiast się rozwinąć poniosły straty. Jest jeszcze czas, by temu zapobiec.

Mariusz Cieślik: Kononowicz patronem rządu Donalda Tuska. Nie będzie niczego

Poza zamykaniem w aresztach i straszeniem, że się będzie zamykać, jedynym sukcesem gabinetu Tuska jest akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec minister Nowackiej.

Prof. dr hab. Andrzej K. Koźmiński: Gry technologiczne

Wojna między demokracjami a autokracjami zapewne rozstrzygnie się na płaszczyźnie technologii. Obie strony zdają sobie z tego sprawę. Ale czas na samoograniczenie i powstrzymywanie rozwoju AI minął.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Pora skończyć z czarną legendą prywatyzacji

Wstrzymywanie prywatyzacji jest kosztowne. Zarówno dla całej gospodarki, jak i państwowych firm „uratowanych przed wyprzedażą”. Może więc rząd coś z tym zrobi, skoro dochody ze sprzedaży akcji poratowałyby bardzo napięty budżet?

Nizinkiewicz: Tusk uwierzył, że może zostać prezydentem RP. I może mieć rację

Rafał Trzaskowski nie może być już pewny nominacji Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Radosław Sikorski ma papiery na bycie głową państwa i jest najjaśniejszym elementem rządu, ale w partii jest ten trzeci. W KO przekonują, że o prezydenturę może zawalczyć premier.

Estera Flieger: Donald Trump to „Wybraniec”, ale czy zwycięzca?

W kolejnych scenach filmowy Donald Trump wyzywa polityków od frajerów. Bardziej niż o byłym (a kto wie, czy i nie przyszłym) prezydencie USA jest to jednak opowieść o skrajnym populizmie opakowanym w barwny papier.

Tomasz Pietryga: Ewa Wrzosek to postać tragiczna. Ale jej odejście pomoże prokuraturze

Zapowiadając odejście z urzędu, Ewa Wrzosek oddała wielką przysługę całej prokuraturze i jej wizerunkowi. Dla jej młodych adeptów będzie przykładem, jak niebezpieczne może być zbytnie zbliżenie się prokuratora do polityki.

Michał Kolanko: EFNI 2024. Pytania o strategię migracyjną Tuska

13. konferencja EFNI w Sopocie zbiegła się z dwiema wydarzeniami: rocznicą wyborów sprzed roku i ogłoszeniem przez premiera Donalda Tuska nowej strategii migracyjnej rządu. Hasło EFNI - co będzie jutro - było też bardzo polityczne aktualne.

Bogusław Chrabota: Wołodymyr Zełenski i jego plan zwycięstwa

Rozumiem intencje Zełenskiego, żeby tanim kosztem pozbyć się (na wypadek pokoju) problemu z demobilizacją i kosztami utrzymania armii, ale pomysł wysłania na Zachód większej liczby zluzowanego wojska wydaje się absurdalny.

Jan Skoumal: Nie śpię, bo pobieram książki z Legimi. A czasu na to jest coraz mniej

Niczym lord Farquaad ze „Shreka”, platforma Legimi stwierdziła, że jej klienci muszą płacić dodatkowo za tysiące książek – ale jest to poświęcenie, na które jej właściciele są gotowi.

Jędrzej Bielecki: Szczyt UE – nie ma żadnego kryzysu migracyjnego. Chodzi tylko o władzę

Liczba osób, które nielegalnie sforsowały granice Unii, gwałtownie spada. Nie ma żadnego kryzysu migracyjnego. Przywódcy „27” zajmują się w czwartek tą kwestią wyłącznie z powodów politycznych.

Bogusław Chrabota: Jak Tusk ograł opozycję w kwestii migracji

Donald Tusk trudny temat zakrył opowieścią o ochronie polskich granic i ograniczeniem prawa do azylu. Mówiąc krótko, ukradł narrację prawicy i zostawił przeciwnika z rozdziawioną gębą. Bo jak atakować premiera za to, że chce bronić Polskę przed nielegalną migracją i „ograniczyć prawo azylu” dla ludzi podszywających się pod uchodźców politycznych?