Agnieszka Franków–Żelazny Opera

Nowa dyrektorka Opery Wrocławskiej, czyli kobieta na kryzys

Agnieszka Franków-Żelazny pokieruje od 2 stycznia znajdującą się w głębokim kryzysie Operą Wrocławską. Taki jest wynik kolejnego, oby ostatniego, konkursu ogłoszonego przez zarząd województwa dolnośląskiego.

Kultura

Jak być nowoczesnym, czyli sztuka, architektura i design XX/XXI wieku

Gonggi lub hacele. Na czym polega gra w kości z 2. sezonu „Squid Game”?

Fani na całym świecie mogą już oglądać na platformie Netflix drugi sezon serialu „Squid Game”. W jednym z odcinków bohaterowie mierzą się z popularną koreańską grą gonggi. Okazuje się, że w jej polską wersję grali już nasi rodzice i dziadkowie.

Zaskakujący debiut. „To nie mój film” o kryzysie w związku

On, ona i plaża. A jednak „To nie mój film” nie jest komedią romantyczną. To małżeński eksperyment, w którym oni są sobą znużeni, a na plaży szaleje śnieżyca.

Czy kino wstaje po pandemii? Co nowego w 2025 roku?

Trwa potyczka między kinami i streamingiem. Co przyniesie nam rok 2025?

Najbardziej ustosunkowany polityk odchodzi: Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację ze stanowiska na ręce premiera Donalda Tuska. Nadzór nad departamentami, które koordynował, przejmie minister Hanna Wróblewska.

Polityka czy muzyka: Kombi Łosowskiego i Lombard w TV Republika, Martyniuk w Polsacie, Adams w Dwójce

Po odwołaniu „Sylwestra Marzeń” sensacją są medialne sympatie gwiazd. Kombi Łosowskiego zagra w Chełmie na Sylwestrze TV Republika, zaś Kombii ze Skawińskim w Toruniu (Polsat). Lombard Stróżniaka w Chełmie, a Ostrowska w Chorzowie (Dwójka).

Taylor Swift, Dawid Podsiadło i Taco Hemingway: Czas koncertowych sukcesów

Na świecie rekordy popularności i zarobków biła Taylor Swift. W Polsce królem koncertów był Dawid Podsiadło, a najczęściej słuchano Taco Hemingwaya. Polska awansuje też na liście największych rynków fonograficznych świata.

Książki roku 2024 według „Rzeczpospolitej”: Czas hybryd i pięknych kundli

Znakomitej literatury światowej mamy na naszym rynku w bród. Polskich premier książkowych też jest całkiem sporo. W takim razie dlaczego pozostaje niedosyt?

Antyizraelska wystawa w Berlinie kontra niemiecka racja stanu

Wystawa Nan Goldin w berlińskiej Neue Nationalgalerie należy do najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. „This Will Not End Well“ – „To się dobrze nie skończy” brzmi proroczy tytuł retrospektywy artystki i aktywistki.

Koncert noworoczny z Wiednia przypomni zapomnianą kompozytorkę

Jak co roku 1 stycznia 2025 o godz. 11.15 w Wiedniu rozpocznie się koncert oglądany na całym świecie. Wiedeńscy Filharmonicy idą jednak z duchem czasu i w Nowy Rok po raz pierwszy zagrają utwór skomponowany przez kobietę.

Nie będzie „Sylwestra Marzeń”. Koniec koszmaru mieszkańców Zakopanego

Łukasz Filipowicz już w czasie kampanii wyborczej deklarował, że jeśli wygra wybory samorządowe, nie zorganizuje „Sylwestra marzeń”. Słowa dotrzymał. Będzie „Sylwester w Zakopanem”, nawiązujący do góralskiej muzyki z hitami Skaldów i Brathanków.

Podcast „Komisja Kultury”: Kobiece manifesty

W tym odcinku czytamy dwie książki: „Rybie oko” Dominiki Słowik, o tylko na pozór różowych latach 90. i 2000., oraz „Hałas” Małgorzaty Halber, najprawdziwszy manifest wymierzony w techno-kapitalizm, który organizuje nasze życie, a przede wszystkim pragnie naszego czasu i uwagi.

Rekomendacje filmowe: Świetna debiutantka i dwóch mistrzów

Maria Zbąska proponuje ciekawy „To nie mój film”. A mistrzowie? Almodovar trzyma wysoką formę, Zemeckis zawodzi

Nowy film Almodóvara w polskich kinach. Popis Tildy Swinton i Julianne Moore

„W pokoju obok” Pedro Almodóvara, film, który zdobył Złotego Lwa w Wenecji, to opowieść o odchodzeniu i prawie do godnej śmierci. Ale też o wartości życia, przyjaźni, empatii. To wielki popis aktorski Tildy Swinton i Julianne Moore.

„Kompletnie nieznany”: czy Timothée Chalamet wypromuje Boba Dylana wśród najmłodszych?

„Kompletnie nieznany”, film, w którym Timothée Chalamet gra Boba Dylana, wchodzi na polskie ekrany przedpremierowo 27 grudnia. Premiera 17 stycznia. Obraz ma już trzy nominacje do Złotych Globów, w tym dla Chalameta.

„Akademia pana Kleksa 2”. Filip Golarz wkracza do akcji

W święta Bożego Narodzenia będzie można obejrzeć w kinach na przedpremierowych pokazach „Kleksa i wynalazek Filipa Golarza”. W drugiej części filmowej „Akademii pana Kleksa” wystąpią w zaskakujących wcieleniach Kasia Nosowska i Monika Brodka.

„Boże Narodzenie w Pradze”. Wigilia w świątyniach czeskiej stolicy

„Boże Narodzenie w Pradze” Jaroslava Rudiša, laureata Angelusa czytelników z 2022 r., to książka o samotności i poszukiwaniu miłości w Wigilię.

"Wawel Otwarty" sprzyja rekordom zainteresowania

Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło w 2024 roku 3 mln 80 tysięcy zwiedzających.

„Śleboda", czyli brzydkie słowo na „k”. Filmy i książki o kolaboracji na Podhalu

Serial „Śleboda” w reżyserii Michała Gazdy to kolejna produkcja, która żywi się historią goralenvolk. Grają Maria Dębska, Maciej Musiał, Jan Englert, Maja Engler, Andrzej Chyra i Tomasz Karolak.