DJ Fritz Kalkbrenner na otwarciu ESK w Chemnitz Kultura

Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja

W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.

Film

Jakie filmy w konkursie w Berlinie? Poznaliśmy tytuły

„Seks, Hajs i Głód”, czyli przydałby się wykrywacz teatralnych postaci

Luk Perceval w 135-minutowym spektaklu „Seks, Hajs i Głód” w Narodowym Starym Teatrze próbuje serwować krem z 20 tomów cyklu Emila Zoli. Widz musi najpierw pokojarzyć postaci. Potem jest deklaratywnie.

Czy Donald Trump zemści się na Hollywood?

Mel Gibson, Sylvester Stallone i Jon Voight zostali „ambasadorami” Donalda Trumpa do spraw Hollywood. Wcześniej atakował twórców filmu „Wybraniec", przypominającego, że mentorem Trumpa był Roy Cohn, kontrowersyjny prawnik, który zaczął karierę w czasach McCarthyzmu.

Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s

Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.

Znany pisarz chce odwołania Oscarów. „Neron grał, gdy Rzym płonął”

Oscary 2025 powinny zostać odwołane - uważa autor „Skazanych na Shawshank”, znany amerykański pisarz Stephen King. Twórca zadeklarował, że nie będzie głosował na nominowanych do tegorocznych nagród Akademii.

Trump chce przywrócić wielkość Hollywood. Powołał doradców

Donald Trump powołał na swoich doradców Mela Gibsona, Jona Voighta i Sylvestra Stallone

Nie żyje Martin Pollack, pisarz, który ujawniał zbrodnie rodaków-nazistów

Martin Pollack (1944-2025), austriacki pisarz, reporter - syn esesmana, ujawniający w swoich książkach niewygodne rozdziały historii austriackich rodaków zmarł w Wiedniu po długiej walce z nowotworem. Był przewodniczącym wrocławskiej Nagrody Angelusa.

Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?

„Putin”, „Babygirl” i „Kompletnie nieznany” – analizujemy trzy gorące premiery filmowe i zastanawiamy się, czy warto wybrać się do kina.

Rekomendacje filmowe. Dwa ważne filmy czyli uczta dla wymagającego widza

Mocny dramat społeczny „Dziewczyna z igłą” i ciekawy film o narodzinach artysty - „Kompletnie nieznany”

Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach

Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.

Nie żyje legenda brytyjskiego kina. Joan Plowright przez chorobę wycofała się z zawodu

W wieku 95 lat zmarła Joan Plowright, aktorka filmowa i teatralna, laureatka Złotego Globu i nagrody Tony, prywatnie żona aktora Laurence'a Oliviera.

Stephen King w Polsce jest kobietą

Znajdzie się kilka bardzo dobrych powodów, dla których warto czytać nową powieść Anny Kańtoch „Czeluść” razem z jej wznowionym horrorem sprzed 12 lat – „Czarnem”.

Zaśpiewa dla Donalda Trumpa. Kim jest Carrie Underwood, alternatywa dla Taylor Swift?

Carrie Underwood, gwiazda muzyki country, zaśpiewa „America The Beautiful” po zaprzysiężeniu prezydenta Donalda Trumpa. Zaatakowała ją za to prowadząca program „The View” Joy Behar. Piosenkarki broni Whoopi Goldberg.

Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła powołanie na stanowisko sekretarza stanu Maciejowi Wróblowi. Maciej Wróbel zastąpi Andrzeja Wyrobca, który w grudniu zrezygnował ze stanowiska.

„Dziewczyna z igłą” to film współczesny, choć z akcją sprzed 100 lat

„Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, Szweda z polskim obywatelstwem i polska rodziną, to duński kandydat do Oscara. Zbiera od miesięcy najważniejsze nagrody. To znakomite, poruszające i uniwersalne kino. Nareszcie trafia na polskie ekrany

Zmarł David Lynch. Człowiek o nieokiełznanej wyobraźni

Autor „Miasteczka Twin Peaks”, „Człowieka słonia”, „Diuny” czy „Prostej historii", wielki przyjaciel polskiego festiwalu Camerimage, miał 78 lat.

Reżyser i wizjoner David Lynch nie żyje

David Lynch, czterokrotnie nominowany do Oscara twórca filmów "Blue Velvet", "Mulholland Drive", "Dzikość Serca" i serialu "Twin Peaks" nie żyje. Miał 78 lat.

Perceval wystawia Zolę w Krakowie

„Sex, hajs i głód, kronika rodzinna wg Emila Zoli” to trzeci spektakl Luka Percevala, ważnego europejskiego reżysera, w Narodowym Starym Teatrze. Premiera 18 stycznia.

Dyrygent Łukasz Borowicz z nagrodą ICMA: Płyta nie jest tworem plastikowym

Najważniejszą europejską nagrodę fonograficzną – International Classical Music Award – zdobyli w tym roku filharmonicy poznańscy i ich szef – dyrygent Łukasz Borowicz. To już drugie takie wyróżnienie dla tych artystów.