Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Foto: Adobe Stock

Zniszczenie lub zagubienie dokumentów źródłowych może prowadzić do różnych komplikacji, takich jak trudności z udowodnieniem prawidłowości przeprowadzonych transakcji handlowych, problemów z audytami podatkowymi, a także z ryzykiem nałożenia sankcji i kar przez właściwe organy podatkowe. Brak dokumentacji źródłowej w formie, która byłaby akceptowalna prawnie, może również utrudnić lub nawet uniemożliwić skorzystanie z możliwości obniżenia podstawy opodatkowania CIT. Aby więc zabezpieczyć się przed problemami związanymi ze zniszczeniem dokumentów źródłowych, warto prowadzić cyfrowy katalog zeskanowanej dokumentacji źródłowej oraz tworzyć regularne kopie danych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt