Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Kredyty świąteczne świetnie się sprzedają. Czy banki zarabiają na nich krocie?

W okresie przedświątecznym Polacy chętniej niż zwykle sięgają po pożyczki czy kredyty ratalne. Jednak nie jest to jakiś wielki boom, który kazałby sądzić, że zadłużamy się nadmiernie, a banki zbierają z tego tytułu odsetkowe żniwo.

Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?

Wspólne finansowanie obronności, wzrost konkurencyjności europejskiej gospodarki, deregulacja – m.in. takie tematy będą priorytetem Ministerstwa Finansów podczas polskiej prezydencji w UE.

Starcie banków z konsumentami. Kto wygra tę bitwę?

Już nawet NBP popiera postulaty branży co do koniecznej modyfikacji ustawy o kredycie konsumenckim.

W budżecie brakuje dużo pieniędzy. Czy podobnie będzie w 2025 roku?

Pod względem dochodów w kasie państwa ten rok trzeba zaliczyć do straconych. Ale pojawia się coraz więcej ostrzeżeń, że również na przyszły rok wpływy podatkowe, głównie z VAT, założono na zbyt optymistycznym poziomie.

Dziura w budżecie ciągle rośnie. Są nowe dane

Deficyt w kasie państwa po listopadzie wynosił 141,8 mld zł – podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Po październiku było to 130 mld zł.

Polskie banki bardziej zyskowne niż zachodnie. Klienci sami sobie winni?

Jeszcze niedawno sektor grzmiał o swojej niskiej rentowności i niedoborach kapitałowych. Teraz okazuje się, że na odsetkach zarabia niemal najwięcej w UE. Po części to efekt tego, że na rachunki bankowe płynie rzeka pieniędzy.

Rok rządu: Andrzej Domański z oceną niejednoznaczną

Dokonania ministra, który stoi na straży stabilności finansów publicznych, nie budzą wielkiego zachwytu. Ekspertom brakuje jasnego planu, jak wyjść z pułapki wysokiego deficytu, ale przyznają, że sytuacja jest trudna.

Firmy patrzą z nadzieją w przyszłość, ale uważają rok za stracony

Rozczarowanie. Tak biznes i eksperci kwitują pierwszy rok rządu Donalda Tuska, choć rozumieją, że miał on pod górkę.

Rewolucja AI w polskich bankach już trwa. Czy ludzie stracą pracę?

Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywanej przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu. Jednak nie musi to oznaczać zwolnień – to wynika z raportu firmy Accenture.

Po co firmom strategie? To nachalna propaganda czy dobra praktyka?

Mamy wysyp planów rozwojowych spółek giełdowych. Czasami mogą one być przyjmowane jako męczący PR nowych zarządów. Ale zdaniem analityków to dobry sposób na pokazanie, jak firma chce wykorzystać szanse i jak chce unikać zagrożeń.