Zależnie od konfiguracji miejsc Tu-154 jest w stanie przewieźć od 114 do 180 pasażerów i najczęściej są wykorzystywane do lotów o dużej częstotliwości w trudnych warunkach.
Nazywany w żargonie lotniczym „tutką” jest w stanie wystartować ze żwirowego pasa startowego, z najbardziej zatłoczonego lotniska, jest w stanie wznieść się bardzo wysoko, tak że w Rosji dzisiaj Tu-154 latają wyżej, niż maszyny innych typów. Sprawdza się również w trudnych warunkach arktycznych.
Tupolewy zostały specjalnie zaprojektowane w latach 60. dla rosyjskiego przewoźnika narodowego - Aerofłotu i były najczęściej wykorzystywane przez linie lotnicze w całym obozie wschodnim. Nie mogą jednak - ze względu na wysoki poziom hałasu - lądować na lotniskach amerykańskich, oraz Unii Europejskiej. Pozwolenie na lądowanie otrzymują jedynie maszyny VIP-owskie.
W styczniu 2010 Aerofłot zdecydował się wycofać Tupolewy ze swojego parku po 40 latach eksploatacji, natomiast nadal latają one na rosyjskich trasach wewnętrznych, w oraz w Europie Wschodniej i Iranie. Ostatnia katastrofa Tu-154 wydarzyła się w lipcu 2009 w Iranie. Zginęło wówczas 168 osób. [/ramka]
[ramka][b]Port Siewiernyj[/b]
Lotnisko wojskowe Smoleńsk-Północ to baza lotnicza oddalona 4 km na północ od miasta. Jest to małe lotnisko do użytku z głównym pasem o długości 2,5 km . Stacjonuje na nim 28 samolotów Il-76.
W okresie "zimnej wojny" smoleńskie lotnisko było portem macierzystym 401 pułku lotnictwa przechwytującego, który używał myśliwców MiG23P.
W roku 1990 r. pułk został rozwiązany, a jego samoloty zasiliły inną jednostkę - 412 pułk stacjonujący w miejscowości Dombarowski. Pod Smoleńskiem (4 km od miasta) znajduje się też lotnisko cywilne (kod LNX IATA), z 700 metrowym pasem startowym. Służy jako baza postojowa samolotów An-2.
Żadne z dwóch smoleńskich lotnisk nie posiada systemu ILS , który jest w stanie naprowadzić lądujące samoloty podczas złej pogody, m.in gęstej mgły. [/ramka]
[ramka]Jutro, tj. w niedzielę, specjalne, bezpłatne, 16-stronicowe wydanie „Rzeczpospolitej” poświęcone tragedii w Smoleńsku będzie dostępne w wielu miastach Polski.[/ramka]