Gorąco jak w Słońcu

W Instytucie Fizyki Plazmy im. Maksa Plancka w Greifswaldzie w Niemczech zainaugurowano nową fazę badań w największym na świecie eksperymentalnym reaktorze syntezy jądrowej. W uroczystej inauguracji uczestniczyła Kanclerz Angela Merkel.

Aktualizacja: 04.02.2016 14:32 Publikacja: 04.02.2016 14:13

Gorąco jak w Słońcu

Foto: AFP

W projekt ten zaangażowani są także polscy inżynierowie i naukowcy. Odpowiadali oni za montaż w nowym urządzeniu o nazwie stellerator W7-X — nadprzewodzących kabli i szyn zbiorczych (Instytut Fizyki Jądrowej PAN), za systemy magnetyczne i diagnostyczne miękkiego promieniowania rentgenowskiego (Politechnika Warszawska, Uniwersytet Opolski), oraz za budowę elementów iniektora wiązki neutralnej i magnesów refleksyjnych (Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku).

- Jesteśmy współautorami wszystkich prac i wynalazków związanych z fuzją jadrową, mamy również realny wpływ na kształt prowadzonych badań. Wspólny wysiłek przybliży nas do lepszego zrozumienia zjawiska fuzji jądrowej, a tym samym umożliwi skonstruowanie i uruchomienie źródeł energii przyszłości — powiedział prof. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Nauka
Kiedy wypada pierwszy dzień zimy 2024? Zima kalendarzowa i astronomiczna
Nauka
Nauka bez uczenia się? To nie sci-fi, a nowe odkrycie
Nauka
Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe?
Nauka
Pełnia Księżyca w grudniu. Zimny Księżyc będzie wyjątkowy, bo trwa wielkie przesilenie księżycowe
Nauka
W organizmach delfinów znaleziono uzależniający fentanyl
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10