Mieszkańcy gminy mogą głosować w referendum lokalnym

Społeczności lokalne mają prawo bezpośredniego wypowiadania się w sprawach zasadniczych dla tego samorządu, które nie są stałym, powtarzalnym, bieżącym wykonywaniem zadań. Oznacza to, że mieszkańcy gminy mogą głosować w referendum lokalnym.

Publikacja: 07.02.2024 02:00

Mieszkańcy gminy mogą głosować w referendum lokalnym

Foto: Adobe Stock

Prawodawca konstytucyjny uznał, że członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego, zaś zasady i tryb przeprowadzania referendum lokalnego określa ustawa (art. 170 Konstytucji RP). Jest to ustawa z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym, a także – zgodnie z jej art. 1 ust. 2 – w zakresie nieuregulowanym odpowiednio przepisy ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, z wyjątkiem art. 37e, art. 37f, art. 103aa oraz art. 103ba. Wcześniej wedle art. 72 ust. 2 ustawy konstytucyjnej z 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym (DzU z 1992 r. nr 84, poz. 426 ze zm.; dalej: mała konstytucja) mieszkańcy mogli podejmować rozstrzygnięcia w referendum lokalnym, a warunki i tryb przeprowadzenia go określała ustawa.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać