Gmina tworzy w budżecie rezerwę ogólną i rezerwy celowe

Wyłączną kompetencję do podejmowania decyzji co do wydatkowania środków z rezerw finansowych ma organ wójt (burmistrz). Musi jednak przeznaczyć je na cel, który uprzednio został ustalony w budżecie.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Gmina tworzy w budżecie rezerwę ogólną i rezerwy celowe

Foto: Adobe Stock

Regulacje dotyczące budżetu jednostek samorządu terytorialnego zostały zawarte w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: u.f.p.). Artykuł 222 ust. 1 u.f.p. stanowi, że w budżecie jednostki samorządu terytorialnego tworzy się rezerwę ogólną w wysokości nie niższej niż 0,1 proc. i nie wyższej niż 1 proc. wydatków budżetu.

Natomiast w ust. 2 tego przepisu ustawodawca przewidział możliwość tworzenia w budżecie rezerw celowych, które jednostka samorządu terytorialnego może przeznaczyć na wydatki, których szczegółowy podział na pozycje klasyfikacji budżetowej nie może być dokonany w okresie opracowywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na wydatki związane z realizacją programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.p., oraz gdy odrębne ustawy tak stanowią.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?