Polskie leki pojadą za ocean

Od razu, a nie po pięciu latach, polscy producenci będą mogli produkować odpowiedniki medykamentów, którym wygasła wyłączność patentowa – zdecydował PE.

Publikacja: 18.04.2019 07:15

Polskie leki pojadą za ocean

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ws. wyjątku wytwórczego od dodatkowego świadectwa ochronnego zakłada, że wytwórcy z UE będą mogli konkurować na rynku odpowiedników leków na równi z przedsiębiorcami z Azji czy ze Stanów Zjednoczonych. To dobra wiadomość dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, który opiera się głównie na generykach lub generykach z wartością dodaną, czyli lekach odtwórczych wysokiej jakości, które mają udoskonaloną formułę lub inną drogę podania.

Czytaj także: Nowa ustawa: aptekarz podpowie, jak brać leki

O zmiany dotyczące SPC (Supplementary Protection Certificate), pozwalającego wydłużyć 20-letnią ochronę patentową leku o pięć lat, od miesięcy walczyli polscy europarlamentarzyści i członkowie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF). Dotychczasowe przepisy sprawiały, że wytwórca odpowiedników leków chronionych SPC nie mógł ich produkować na rynki krajów, w których przepisy te nie obowiązują. Nie mógł też przygotować zapasów w magazynach, by w momencie zakończenia SPC od razu wprowadzić swój produkt do aptek.

Europejscy wytwórcy tracili więc na rzecz firm spoza Europy, które nie mając konkurencji, sprzedawały swoje produkty poza Unią. Po wygaśnięciu SPC to ich leki pojawiały się w polskich szpitalach i aptekach, sprawiając, że rodzimy przemysł farmaceutyczny przegrywał z amerykańskim czy azjatyckim.

Zdaniem Grzegorza Rychwalskiego, wiceprezesa PZPPF, zmiany w SPC nie tylko wpłyną pozytywnie na europejską gospodarkę. Przyniosą także korzyści pacjentom z Unii.

– Obecnie wygasa ochrona patentowa na wiele leków biologicznych, które zrewolucjonizowały leczenie wielu chorób, zwłaszcza nowotworów. Pojawia się więc szansa na szeroki dostęp do bardzo drogich terapii, a także na intensywny rozwój biotechnologii w Europie, również w Polsce – mówi Grzegorz Rychwalski. Dodaje, że wiąże się to ze wzrostem liczby miejsc pracy.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego