Nastąpi też kilkanaście przesunięć granic między gminami, w niektórych wypadkach także powiatami, oraz prawie setka zmian nazw miejscowości i tzw. obiektów fizjograficznych, np. rzeczki (rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji czeka jeszcze na publikację). Takie zmiany następują każdego roku.
Mocą rozporządzenia Rady Ministrów prawa miejskie otrzymują 1 stycznia 2017 r. Morawica w powiecie kieleckim, Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, Mielno w powiecie koszalińskim oraz Rejowiec w powiecie chełmskim. Status miasta otrzyma też znane kąpielisko Jastarnia. Tam już nie cała gmina będzie miastem, ale tylko wykrojona z niej Jastarnia. Status kilku sąsiednich miejscowości zmieni się więc na wiejski.
Po tych zmianach liczba miast w Polsce wzrośnie do 923. Liczba zwykłych powiatów się nie zmienia – jest ich 314, podobnie jak liczba gmin – 2478. Nowe miasta najczęściej zostają w tej samej gminie, tyle że już nie wiejskiej, ale miejsko-wiejskiej. Na status prawny mieszkańców nie ma to większego wpływu.
– Wnioski i argumenty są bardzo różne – mów Anna Piaskowska, zajmująca się nimi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. – Podstawowe kryterium jest takie, aby miejscowość miała miejski charakter, a miejska infrastruktura dominowała nad elementami rolniczymi, które też oczywiście mogą występować.
Już same starania o status miasta przynoszą korzyści mieszkańcom, gdyż wymuszają wyższy standard usług i przestrzeni publicznej miejscowości.