Nowe miasta i nowe granice - zmiany administracyjne w Polsce w 2017 r.

Cztery nowe miasta pojawią się na mapie administracyjnej Polski w nowym roku, a Opole będzie większe o połowę.

Aktualizacja: 30.12.2016 06:14 Publikacja: 29.12.2016 17:52

Liczba miast w Polsce po 1 stycznia wzrośnie o cztery i wyniesie 923. Liczba gmin i powiatów pozosta

Liczba miast w Polsce po 1 stycznia wzrośnie o cztery i wyniesie 923. Liczba gmin i powiatów pozostanie bez zmian

Foto: Rzeczpospolita

Nastąpi też kilkanaście przesunięć granic między gminami, w niektórych wypadkach także powiatami, oraz prawie setka zmian nazw miejscowości i tzw. obiektów fizjograficznych, np. rzeczki (rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji czeka jeszcze na publikację). Takie zmiany następują każdego roku.

Mocą rozporządzenia Rady Ministrów prawa miejskie otrzymują 1 stycznia 2017 r. Morawica w powiecie kieleckim, Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, Mielno w powiecie koszalińskim oraz Rejowiec w powiecie chełmskim. Status miasta otrzyma też znane kąpielisko Jastarnia. Tam już nie cała gmina będzie miastem, ale tylko wykrojona z niej Jastarnia. Status kilku sąsiednich miejscowości zmieni się więc na wiejski.

Po tych zmianach liczba miast w Polsce wzrośnie do 923. Liczba zwykłych powiatów się nie zmienia – jest ich 314, podobnie jak liczba gmin – 2478. Nowe miasta najczęściej zostają w tej samej gminie, tyle że już nie wiejskiej, ale miejsko-wiejskiej. Na status prawny mieszkańców nie ma to większego wpływu.

– Wnioski i argumenty są bardzo różne – mów Anna Piaskowska, zajmująca się nimi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. – Podstawowe kryterium jest takie, aby miejscowość miała miejski charakter, a miejska infrastruktura dominowała nad elementami rolniczymi, które też oczywiście mogą występować.

Już same starania o status miasta przynoszą korzyści mieszkańcom, gdyż wymuszają wyższy standard usług i przestrzeni publicznej miejscowości.

Ale nie wszyscy śpieszą się do miasta, niektórzy wręcz są temu przeciwni. BdTXT - W - 8.15 J: Od wielu lat zmianie opierały się podrzeszowskie wsie, dzięki którym stolica Podkarpacia chciała zwiększać swój potencjał i przyspieszyć rozwój. Teraz jeszcze wchłonie podmiejską Bziankę z gminy Świlcza.

W tym roku jednak największe kontrowersje dotyczą Opola i sąsiednich gmin. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, poszedł śladem Rzeszowa i wystąpił z wnioskiem o znaczne zwiększenie terenów miasta będącego najmniejszą stolicą województwa w Polsce. Rząd wniosek w dużej części uwzględnił i do Opola zostanie przyłączonych 12 miejscowości z czterech podmiejskich gmin. Dzięki temu jego obszar zwiększy się o 52 km kw., tj. o ponad połowę, a liczba mieszkańców wzrośnie o 10 tys., do ok. 128 tys.

– Nasze miasto zmaga się z brakiem terenów inwestycyjnych, a tylko dzięki inwestycjom możemy powstrzymać mieszkańców przed wyjazdem – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik miasta. – Takie tereny są właśnie w przyłączanych miejscowościach. Ich mieszkańcom nie grożą żadne biurokratyczne uciążliwości, także podatki lokalne nie będą podwyższone. Włączone sołectwa zostaną zamienione w dzielnice miasta i z ich radami będziemy rozwiązywać bieżące problemy, np. to, czy pozostawić tam dwujęzyczne nazwy miejscowości.

Liczba miast w Polsce po 1 stycznia wzrośnie o cztery i wyniesie 923. Liczba gmin i powiatów pozostanie bez zmian

Podstawa prawna

rozporządzenie Rady Ministrów z 19 lipca 2016 r. - DzU z 2016 r., poz. 1134

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?