Jednakowy w całym kraju model selektywnego zbierania śmieci z podziałem na pięć frakcji staje się faktem. Wprowadzające je w życie rozporządzenie zostało opublikowane 4 stycznia 2017 r., a jego przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2017 r.
Zgodnie z nowymi zasadami odpady z papieru (w tym tektura, odpady opakowaniowe z papieru i tektury) zbierane będą w pojemnikach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „papier". Metale i tworzywa sztuczne trafią do pojemnika żółtego oznaczonego napisem „metale i tworzywa sztuczne". Do tego samego pojemnika będziemy wyrzucać opakowania wielomateriałowe. Kolor brązowy i oznaczenie „Bio" zarezerwowano dla odpadów biodegradowalnych. Szkło będzie zbierane do dwóch rodzajów pojemników: białego, przeznaczonego dla szkła bezbarwnego, i zielonego, do których będziemy wyrzucać szkło kolorowe.
Koszt wprowadzenia kolorowych pojemników oraz worków na odpady poniosą gminy, które będą miały na ich wprowadzenie pięć lat, licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Oznacza to, że wymiana pojemników na nowe kolorowe powinna się zakończyć 1 lipca 2022 r. Koszt całej operacji poniosą gminy, a w zasadzie mieszkańcy uiszczający gminom opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
– Nie ulega wątpliwości, że rozporządzenie wygeneruje wiele dodatkowych kosztów dla gmin – mówi Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Prawnej Dr Ziemski & Partners sp. k. – W grę wchodzą nie tylko koszty związane z wyposażeniem nieruchomości w nowe pojemniki czy koszty odbioru dodatkowych frakcji, ale przede wszystkim koszty działań edukacyjnych i informacyjnych – wskazuje prawnik i dodaje, że rozbudowany systemem selektywnej zbiórki może się przyczynić do spadku liczby osób deklarujących selektywną zbiórkę odpadów. – Takiego scenariusza nie można wykluczyć, zwłaszcza jeżeli wystąpią trudności z wdrożeniem nowego systemu w życie – podkreśla Maciej Kiełbus.
Inaczej wydane przez Ministerstwo Środowiska rozporządzenie ocenia Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).