To zależy od fabryki. Zakładałem na przykład, że Opel będzie lepszy od PSA i nasi ludzie będą się mogli dużo nauczyć od pracowników Opla. Na razie jednak widzę, że to PSA jest bardziej produktywne od Opla. To wszystko jest uzależnione od zarządzania procesami. Budujące jest to, że reakcje ze strony Opla są bardzo pozytywne. Co chwilę słyszę: jeśli w PSA są w stanie tak pracować, my z pewnością potrafimy zrobić to samo. Nie zostaliśmy w Oplu odebrani jak ludzie z innej planety, jest konstruktywna wymiana doświadczeń.
Fabryka w Saragossie uważana była razem z gliwickim zakładem za dwie najlepsze fabryki Opla. Na czym polega różnica w zarządzaniu procesami w Saragossie i np. w fabryce PSA w Sochaux?
Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do listopada, kiedy prezes Opla przedstawi swój plan dla firmy. Jak zapowiadałem pół roku temu, PSA nie zamierza przygotowywać jakichkolwiek wytycznych, to musi być ich plan i ich program. Oczywiście służymy pomocą, kiedy jesteśmy o to proszeni. Mogę powiedzieć tylko, że kiedy z wiceprezesem ds. finansów Opla zwiedzałem fabrykę PSA, cały czas się uśmiechał.
Jak pan myśli, czemu był zadowolony?
Zawsze, kiedy osoba odpowiedzialna za finanse się uśmiecha, oznacza, że wie, co można poprawić. Mogę tylko dodać, że kiedy cztery lata temu przyszedłem do PSA, spędziłem wiele czasu przy taśmie produkcyjnej. Moi współpracownicy ze związków zawodowych pytali nieustannie o to samo: panie Tavares, kiedy pan da nam więcej pracy. Jakieś nowe modele, które chwycą na rynku. I udało nam się wtedy przygotować plany modelowe na osiem lat do przodu. Dzisiaj w PSA pracujemy w soboty i w niedziele, pracowaliśmy we francuskie święto narodowe 14 lipca. Teraz słyszę od związkowców: wszystko jest w porządku, ale pracujemy zbyt dużo, presja jest zbyt silna i zaburzone zostały granice między pracą a życiem prywatnym. A przecież minęły tylko cztery lata, kiedy prosili mnie o więcej pracy.
I w tej chwili widzę właśnie tak samo Opla. A wniosek z tego może być tylko jeden: najważniejsza jest efektywność. Jeśli będziemy efektywni, będziemy zyskowni. Jeśli będziemy zyskowni, mamy przyszłość. Jeśli mamy przyszłość, nikt nie musi się obawiać o swoje miejsce pracy.