Mieszkanie+, czyli wybory+

Czy program Mieszkanie+ zakończy się sukcesem? W dużych miastach prawdopodobnie tak. Czy także w mniejszych – o to bym się nie założył. A jest to tyleż związane z ekonomią, co z polityką.

Aktualizacja: 05.02.2017 20:41 Publikacja: 05.02.2017 20:08

Mieszkanie+, czyli wybory+

Foto: Archiwum

Program w skrócie polega na tym, że spółki czy też podmioty państwowe we współpracy z samorządami wybudują tanie (dzięki wniesionym gruntom) mieszkania. Na atrakcyjnych warunkach będą one oferowane na wynajem osobom, które nie mają zdolności kredytowej.

Wielu szczegółów na razie wciąż nie znamy. Wiemy już za to, że wbrew argumentom sceptyków mieszkania te nie będą powstawały tylko na obrzeżach miast, gdzie grunty są najtańsze. Jak dziś piszemy, PKP wniosą do programu bardzo atrakcyjne grunty w samych centrach aglomeracji (m.in. Warszawy, Poznania, Wrocławia) bądź w ich pobliżu. Co to oznacza? Znaczący wzrost prawdopodobieństwa, że program zakończy się sukcesem. Zwłaszcza że w kolejce wspierających bank ziemi ustawili się także tacy giganci jak Poczta Polska czy Agencja Mienia Wojskowego, którzy dysponują pożądanymi przez deweloperów gruntami.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego