Tak wynika z analiz Home Brokera i portalu Domiporta.pl. - W ostatnim roku w górę poszły także stawki najmu - wyjaśnia Marcin Krasoń, analityk Home Brokera. - Z kwartału na kwartał Polacy kupują coraz więcej mieszkań na wynajem. - Szukają w tym alternatywy dla lokowania pieniędzy, które na bankowych depozytach nie mnożą się dostatecznie szybko. Kilka razy więcej niż na lokatach można zarobić na wynajmie mieszkania w każdym z badanych przez Domiporta.pl oraz Home Brokera miast. Skuszeni możliwością wysokich zysków inwestorzy biorą na barki ryzyko związane z tym biznesem - zwraca uwagę.
Dodaje, że rynkowe dane są bezwzględne. - Wiele lokat nie pokrywa nawet inflacji. Przeciętne oprocentowanie depozytu o czasie zapadalności od sześciu do 12 miesięcy włącznie to zaledwie 1,7 proc., co po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych zostawia mniej niż 1,4 proc. zysku w ciągu roku - mówi Marcin Krasoń. - Nie dziwi poszukiwanie innych rozwiązań, które uchronią pieniądze przed zjadającą je inflacją i pozwolą im choć trochę się rozmnożyć.
Przeciętna oczekiwana rentowność inwestycji w mieszkanie to 5,35 proc., i to netto – po uwzględnieniu podatku, czynszów i przy założeniu, że przez 1,5 miesiąca w roku mieszkanie stoi puste w oczekiwaniu na najemców i tylko generuje koszty. - Wśród analizowanych miast zdecydowanie najwyższą oczekiwaną rentownością najmu wyróżnia się Gdańsk, gdzie można zarobić ponad 6,8 proc. netto w ciągu roku, co oznacza, że zakup mieszkania zwraca się po mniej niż 15 latach - opowiada ekspert Home Brokera. - W Katowicach i Warszawie rentowność wynosi ponad 5,6 proc., czyli znacznie mniej. Trzeba jednak pamiętać, że gdański rynek jest wyjątkowy. Stawki najmu za lokale blisko morza są ponadprzeciętnie wysokie, a w tych okolicach jest dużo mieszkań na wynajem, gdyż to okolica w dużej mierze nastawiona na przyjezdnych.
- Nieźle, bo więcej niż 5 proc. netto w skali roku, na mieszkaniu na wynajem można zarobić także w Łodzi, Wrocławiu, Zielonej Górze, Lublinie i Bydgoszczy - podkreśla Bartłomiej Baranowski, ekspert portalu Domiporta.pl. - Najmniej pozwalają zarobić Poznań, Szczecin i Białystok - ok. 4,7 proc. w skali roku. Warto jednak zaznaczyć, że owo „najmniej" to i tak ponad trzy razy więcej niż na przeciętnych lokatach bankowych - zwraca uwagę.
Patrz: Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w czerwcu 2018 roku