W ramach kompromisu Francja i Hiszpania mają zyskać po pięć dodatkowych miejsc, Włochy i Holandia zwiększą swoją reprezentację o trzy osoby, Irlandia o dwie, a Estonia, Chorwacja, Finlandia, Słowacja, Rumunia, Polska, Austria, Dania i Szwecja zyska po jednym europośle.
Cały Parlament Europejski ma głosować za zmianami na sesji plenarnej na początku lutego, przed przedłożeniem ich do zatwierdzenia Radzie Europejskiej. Za zmianami w Komisji Spraw Konstytucyjnych było 24 europosłów, przeciwko - 4.
Komentatorzy zauważają, że rezultat negocjacji nam zmianami może zmienić równowagę sił w Parlamencie. - To sprawi, że nasza instytucja będzie szczuplejsza, a jednocześnie zapewniona będzie jej polityczna operatywność - powiedziała Danuta Hubner z konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej, szefowa komisji.
- Poprzez twarde negocjacje w sprawie drażliwego politycznie tematu udało się zapewnić rozwiązanie, które jest zarówno prawnie, jak i politycznie wykonalne, przy jednoczesnym poszanowaniu traktatu - cytuje Hubner portal Politico.
Połowie PE poparli też kontrowersyjną rezolucję w sprawie możliwości tworzenia w przyszłości międzynarodowych list, mimo stanowczego sprzeciwu EPL wobec takiego rozwiązania.