Reklama
Rozwiń

Przybywa polis zdrowotnych

Elastyczne formy zatrudnienia i kolejki w publicznej służbie zdrowia napędzają sprzedaż.

Publikacja: 20.12.2015 20:00

Przybywa polis zdrowotnych

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Szybko przybywa chętnych do objęcia prywatną opieką medyczną. Po trzech kwartałach firmy oferujące takie polisy zebrały od klientów 356 mln zł, składki czyli o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Rosnące zapotrzebowanie

Dane, które zaprezentowała Polska Izba Ubezpieczeń, jasno pokazują rosnące zainteresowanie tym segmentem. Jednak wciąż jest on bardzo mały. Liczba ubezpieczonych osób wzrosła o 32 proc., do 1,38 mln. Tak jak w poprzednich kwartałach roku najszybciej przybywa klientów posiadających polisy indywidualne – takie ubezpieczenie posiada już ćwierć miliona Polaków. W segmencie grupowym liczba ta przekracza 1,1 mln.

– Wzrost imponujący, choć baza niewielka, a rynek ciągle niszowy – wskazuje Aleksandra Polakowska-Szymańska z Axa Życie. – Cieszy jednak wzrost organiczny tego segmentu.

Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych zauważa, że stabilny wzrost w polisach grupowych w tym segmencie o blisko 30 proc., zarówno wartościowy jak i ilościowy, pozwala stwierdzić, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na tego typu ochronę.

Ubezpieczyciele widzą szanse na rozwój. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, oferta jest zróżnicowana zarówno pod względem ceny, zakresu oferowanych świadczeń i usług oraz liczby dostępnych dla klientów placówek. Powstają podmioty specjalizujące się w rozwijaniu tego typu rozwiązań. Pojawiają się zarówno tańsze produkty, ale też polisy obejmujące leczenie nowotworowe czy kurację poważnych zachorowań za granicą

Kolejki odstraszają

Jedną z przyczyn zwiększającego się zainteresowania jest długi czas oczekiwania w kolejce do specjalisty w publicznej służbie zdrowia. Z badań prowadzonych przez Watch Health Care wynika, że średni czas oczekiwania na tzw. gwarantowane usługi medyczne wydłużył się w 2015 r. o kolejny tydzień i wnosi już średnio 11,5 tygodnia.

– Kondycja służby zdrowia nie poprawiła się, a kolejki do specjalistów i innych procedur medycznych się nie skróciły – mówi – Aleksandra Polakowska-Szymańska. – To właśnie dlatego Polacy kupują ubezpieczenia zdrowotne.

Jej zdaniem duża liczba samozatrudnionych, którzy nie mają zapewnionej opieki medycznej przez pracodawcę, też wpływa na przyrost tego segmentu ubezpieczeń.

– Także pracownicy odchodzący z korporacji zapewniających opiekę medyczną nie chcą tracić komfortu „niestania" w kolejce do lekarza i szukają indywidualnych rozwiązań – dodaje ekspertka Axa Życie.

Julita Czyżewska, dyrektor biura produktów zdrowotnych PZU Zdrowie, podkreśla, że sytuacja publicznych placówek ma istotny wpływ na rozwój tej branży. Wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości i jednoczesne zaspokojenie potrzeb wszystkich stron będzie bardzo trudne.

– Nawet jeśli niektóre elementy systemu publicznego zostaną uzdrowione to nadal pozostaną obszary do zagospodarowania przez ubezpieczenia zdrowotne – dodaje Czyżewska.

Szybko przybywa chętnych do objęcia prywatną opieką medyczną. Po trzech kwartałach firmy oferujące takie polisy zebrały od klientów 356 mln zł, składki czyli o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Rosnące zapotrzebowanie

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Ubezpieczenia
Wypłata w 15 dni - Warta podsumowuje pomoc powodzianom
Ubezpieczenia
Klęski żywiołowe uderzyły w wyniki ubezpieczycieli. Wypłaty ostro w górę
Ubezpieczenia
Już 5 banków oferuje zielone gwarancje KUKE
Ubezpieczenia
PZU z nową strategią. W niej sprzedaż Aliora do Pekao, wzrost zysku i dywidendy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ubezpieczenia
Artur Olech, prezes PZU. O zbrodniach przeszłości i planie na przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku