Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. Reguły ochrony określa ustawa, więc wszystkie zakłady ubezpieczeń sprzedają w podstawowym zakresie identyczne OC. Ale stosują różne ceny. Dlatego każdy kierowca może znaleźć dla siebie tańszą i droższą polisę. Mimo to wielu kierowców decyduje się na automatyczną kontynuację ubezpieczenia w tej samej firmie, wierząc, że przedłużenie umowy zawsze się opłaca. Ile można zaoszczędzić, decydując się na innego ubezpieczyciela?
– Podam przykład z lipca tego roku – mówi Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia. – Zgłosił się do nas klient, który dostał od swojego ubezpieczyciela propozycję odnowienia rocznej polisy OC za 2083 zł. Uznał, że to dużo, i postanowił sprawdzić, czy któraś z konkurencyjnych firm nie ubezpieczy go taniej. Znalazł cztery takie oferty i ostatecznie kupił OC za 1023 zł. Nie twierdzę, że każdy kierowca zyska na zmianie ubezpieczyciela, ale każdy powinien to sprawdzić, żeby nieświadomie nie przepłacić – przekonuje.
Przeciętne koszty zakupu polis OC różnią się mocno miedzy poszczególnymi miastami. Ceny na koniec pierwszego półrocza 2020 r. wzięli pod lupę eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. Zbadali oferty Link4, Benefii, Avivy, Proamy, Wiener TU, UNIQA oraz Generali. Okazuje się, że w zależności od miasta wojewódzkiego różnica cenowa dotycząca polis OC waha się od 14 proc. (Łódź) do 55 proc. (Gdańsk). Wysoki poziom zróżnicowania cenowego obowiązkowych polis OC odnotowano również na terenie Białegostoku, Krakowa, Lublina, Opola, Rzeszowa, Szczecina oraz Torunia. – Trzeba pamiętać, że różnice cenowe pomiędzy ubezpieczycielami rosną nie tylko w największych miastach, jeśli kierowca szukający OC nie ma doświadczenia albo niedawno spowodował szkodę komunikacyjną – mówi Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.
Eksperci przekonują, że zmiana ubezpieczyciela jest łatwa, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim po zakupie polisy w innym towarzystwie należy najpóźniej na dzień przed zakończeniem okresu ochrony obecnego OC wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie ta umowa automatycznie się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy.
– To nie tajemnica, że ubezpieczycielom zależy na sprzedaży ubezpieczeń w pakietach. I chcą klientów do tego zachęcać – kalkulując cenę na korzystniejszych warunkach. Dlatego, oprócz porównania cen samego OC w różnych towarzystwach, warto zweryfikować, czy nie opłaca się po prostu dodać do OC jakichś elementów. To może być nie tylko AC, ale też szereg pojedynczych rozszerzeń dających wsparcie w razie usterki na trasie, gdy przyda się holowanie lub naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia – mówi Jakub Nowiński.