Muzeum Lubelskie zakupiło Pałac Lubomirskich w Lublinie na ten cel dzięki dotacji w wysokości 10 mln 985 tys. zł, przekazanej przez ministra kultury.
Pałac położony w centrum miasta przy placu Litewskim jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych zabytków miasta. Jego historia sięga XVI wieku. Początkowo był własnością Firlejów. W XVII wieku został przebudowany przez Tylmana z Gameren na okazałą barokową rezydencję Lubomirskich. Do roku 1805 pałac był własnością prywatną, potem został odstąpiony rządowi austriackiemu na cele wojskowe. W roku 1830, po zniszczeniu przez pożar, pałac został odbudowany. Zyskał wówczas obecny wygląd. Po II wojnie przekazano go Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Przez wiele lat mieścił się w nim Wydział Prawa UMCS. Od 1993 r. do chwili obecnej jest siedzibą Wydział Politologii UMCS.
Projektowane Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej ma być oddziałem Muzeum Lubelskiego. MKiDN zakłada jednak, że z czasem stanie się samodzielną instytucją kultury, która będzie upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących – pośród innych narodów – ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej. Ze szczególnym uwzględnieniem historii tych ziem w czasie istnienia I Rzeczypospolitej.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreśla, że „Kresy to wielki dorobek polskiej kultury", a muzeum będzie służyło edukacji na temat tego dziedzictwa.