Konieczna ręka państwa

Jeśli państwo nie zapewni wsparcia w ramach dialogu z przemysłem, to Polska pozostanie montownią z tanią siłą roboczą – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Głównego Urzędu Miar Włodzimierz Lewandowski.

Publikacja: 17.10.2016 20:06

Konieczna ręka państwa

Foto: materiały prasowe

Minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki mówi o potrzebie reindustrializacji gospodarki. Główny Urząd Miar, który ma się zamienić w Polski Instytut Metrologii, dostał w tym procesie zadanie specjalne: wspierania polskiego przemysłu, by ten stał się bardziej innowacyjny i konkurencyjny. Czyli co macie robić?

GUM w ostatnich czasach - pełnił jedynie funkcję regulacyjną i nadzorczą w zakresie sprawdzania spójności miar i ich wzorców. Nie prowadził jednak badań w obszarze metod pomiarowych, które stanowią esencję innowacji i postępu technologicznego. Kilkukrotnie próbowano to zmienić, ale bez skutku. Dlatego przez te wszystkie lata urząd zamiast wspierać polski przemysł, w niektórych momentach nawet go dyskryminował.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację