Leszek Balcerowicz, architekt naszego sukcesu

To w dużym stopniu dzięki działaniom Leszka Balcerowicza Polska po 1989 r. powtórzyła niemiecki sukces gospodarczy z lat 1955–1980 i dzisiaj dzieli ją od Niemiec najmniejsza luka rozwojowa w historii – mówił w czwartek Andrzej Rzońca, jeden z uczniów Balcerowicza, na konferencji zorganizowanej dla uczczenia 70. urodzin głównego architekta polskiej transformacji gospodarczej.

Aktualizacja: 26.01.2017 19:27 Publikacja: 26.01.2017 18:50

Leszek Balcerowicz, architekt naszego sukcesu

Foto: Rzeczpospolita, Robert Gardziński

Konferencja „Systemy instytucjonalne a warunki życia w kraju" pokazywała mniej znaną twarz prof. Balcerowicza: jako naukowca zajmującego się analizą porównawczą systemów gospodarczych, badacza głębokich źródeł rozwoju gospodarczego. – Leszka Balcerowicza zajmuje w szczególności kwestia poziomu rządów prawa i ochrony wolności w gospodarce – tłumaczył Rzońca, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z tymi zainteresowaniami naukowymi ściśle wiąże się jednak działalność Balcerowicza, w którą zaangażował się po latach kierowania Ministerstwem Finansów i Narodowym Bankiem Polskim: budowa społeczeństwa obywatelskiego. Temu służyć ma m.in. stworzone przez niego Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Nie ma żadnej gwarancji, że te instytucje, które zapewniły Polsce sukces, same się obronią. Dlatego potrzebne jest społeczeństwo obywatelskie, niezależne grupy eksperckie, monitorujące działania władz, grupy protestu – tłumaczył Balcerowicz dziennikarzom.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację