To będzie rok dużych wyzwań dla spółki

Popyt na miedź powinien się utrzymywać przynajmniej w latach 2018–2019. Otoczenie makro sprzyja, ale musimy zwiększyć dyscyplinę kosztową i mądrze zaplanować inwestycje rozwojowe – mówi prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Aktualizacja: 12.01.2018 05:10 Publikacja: 11.01.2018 20:00

- KGHM opiera swoją działalność o surowce denominowane w dolarach amerykańskich. Przyjęcie euro prze

- KGHM opiera swoją działalność o surowce denominowane w dolarach amerykańskich. Przyjęcie euro przez Polskę jest dla nas kwestią neutralną, natomiast nie jest bez znaczenia dla naszych klientów, którzy często eksportują swoje końcowe wyroby do krajów strefy euro. Przyjęcie wspólnej waluty pomogłoby zmniejszyć wahania wyników z eksportu naszym odbiorcom, a przy okazji ustabilizować ich wyniki finansowe. Mieliby również dostęp do tańszego finansowania. Wejście do systemu z niższymi historycznymi, bazowymi stopami procentowymi mogłoby napędzić koniunkturę na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz biurowego, gdzie również nasi klienci dostarczają swoje finalne produkty w postaci kabli miedzianych. Przypadek Hiszpanii pokazuje, że po przyjęciu wspólnej waluty można spodziewać się znaczącego wzrostu w tego rodzaju inwestycje. Z naszych rozmów z kontrahentami wynika, że bieżący kurs byłby dla nich dość atrakcyjny. Niższy kurs wymiany stwarzałby natomiast kłopoty ze względu na niską relatywnie marżowość ich biznesu, a także sytuację na rynku pracy, gdzie coraz trudniej jest o dostęp do fachowej siły roboczej.

Foto: materiały prasowe

Rz: Od dołka z początku 2016 r. cena miedzi na giełdzie w Londynie wzrosła o blisko 70 proc., do 7,2 tys. dol. za tonę. To najwięcej od 2014 r. Jak podsumuje pan zeszły rok dla KGHM, a co ważniejsze jakie są perspektywy na 2018 r.?

W 2017 r. średnie notowania metali okazały się lepsze od naszych założeń. Wzrost notowań był dynamiczny. Wydaje się, że fundamenty makroekonomiczne są silne. Nie ma sygnałów o globalnym ryzyku politycznym, które mogłoby zahamować rozwój inwestycji, zwłaszcza w Azji. Cały czas jest optymizm na rynku, strefa euro rośnie, wzrost PKB w Chinach wciąż jest na poziomie 7 proc. Są fundamentalne powody, dla których popyt na miedź powinien się utrzymywać przynajmniej w perspektywie lat 2018–2019. Także poprawa kondycji gospodarki europejskiej i osłabienie dolara amerykańskiego przyczyniły się do obserwowanych zwyżek cen miedzi.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
Jak mocno cła uderzą w Polskę? UE gotowa na starcie handlowe z USA. Przyjaźń Rosji i Chin
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Biznes
Cła zaczną dusić globalny rynek aut
Biznes
Maciej Miłosz: Skąd wziąć więcej pieniędzy na wojsko
Biznes
Donald Trump walczy z botami używanymi do zawyżania cen biletów na koncerty
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
ORŁY ESG „RZECZPOSPOLITEJ”
Rzeczpospolita po raz trzeci przyzna Orły ESG
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście