Reklama
Rozwiń

Konflikt o TK schodzi do szkół

Uniwersytet Łódzki proponuje debatę dla licealistów na temat Trybunału. Prawica: to uczelnia, którą kieruje poseł PO.

Aktualizacja: 18.12.2015 13:05 Publikacja: 17.12.2015 20:03

Konflikt o TK schodzi do szkół

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wydział Prawa i Administracji UŁ rozesłał do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych propozycję zorganizowania debaty uczniowskiej nad kryzysem związanym z TK „przygotowanej przy udziale Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego". „W spotkaniu mieliby wziąć udział m.in. prawnicy Biura TK" – pisze dziekan wydziału prof. Agnieszka Liszewska.

– To akcja ewidentnie polityczna. Szkoda, że wydziały prawa nie angażowały się tak w obronę wartości konstytucyjnych, gdy likwidowano OFE lub podwyższano wiek emerytalny – mówi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreśla, o politycznym aspekcie świadczy to, że rektorem Uniwersytetu Łódzkiego jest poseł PO prof. Włodzimierz Nykiel.

Ratusz nie zamierza zabraniać organizacji debat. – Licea ogólnokształcące oraz inne szkoły otrzymują liczne zaproszenia na debaty o różnej tematyce organizowane przez różne podmioty – mówi Grzegorz Gawlik z biura prasowego miasta. – Decyzje o uczestnictwie uczniów w danym wydarzeniu podejmuje dyrektor placówki, często w porozumieniu z rodzicami uczniów, samymi uczniami oraz nauczycielami.

Pomysłodawcą debaty jest dr Jarosław Sułkowski z Katedry Prawa Konstytucyjnego UŁ, który jest zatrudniony także jako radca orzecznictwa w Biurze Trybunału Konstytucyjnego. Z pytaniami odsyła nas do rzecznika uniwersytetu. A uczelnia podaje, że pomysł zrodził się po cieszącym się dużym zainteresowaniem studentów spotkaniu na temat TK zorganizowanym przez wspomniane wyżej koło naukowe.

– Mam dylemat, czy w debacie powinni wziąć udział uczniowie klas maturalnych, którzy mają rozszerzoną historię i WOS, by nie robić zamieszania w ich głowach. Widzimy, że wykształceni prawnicy, konstytucjonaliści mają różne opinie na ten temat – mówi Małgorzata Zaradzka-Cisek, dyrektor XXI LO im. Prusa. Zastrzega też, że ewentualna debata ma być „debatą bez polityki".

Uniwersytet tłumaczy, że „szkolna debata na temat Trybunału ma dotyczyć tylko zasad jego działania i roli, jaką pełni w Rzeczypospolitej", gdyż wyjaśnienie takich podstaw jest potrzebne uczniom, „których pragniemy przecież wykształcić na świadomych obywateli".

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku