Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami dzieci wychowywane przez dwie kobiety, pozostające w związku jednopłciowym, mogą mieć dwie matki tylko wtedy, gdy jedna z kobiet adoptuje dzieci urodzone przez drugą. Proces adopcyjny trwa jednak bardzo długo.
Zwolennicy zmian w prawie uważają, że taka sytuacja stanowi naruszenie praw dzieci, szczególnie w sytuacji, gdy matka biologiczna dziecka umrze w czasie porodu albo tuż po nim. W takiej sytuacji dziecko - w świetle prawa - jest sierotą, nawet jeśli partnerka matki żyje.
Gdyby proponowane zmiany weszły w życie kobieta, pozostająca w związku z matką dziecka zyskiwałaby prawa rodzicielskie. Prawo gwarantowałoby również dziecku prawo do dziedziczenia od obydwu kobiet pozostających w związku, w którym dziecko się urodziło.
Pod projektem zmian prawa zebrano wymagane przez fińskie prawo 50 tys. podpisów - w związku z czym projekt trafił do parlamentu. Parlament proceduje go od listopada 2015 roku.
Poparcie dla poprawki wyraziło wiele organizacji pozarządowych zajmujących się obroną praw dzieci - m.in. UNICEF i organizacja Save the Children.