Irak: Opery mydlane z Turcji przyczyną rozwodów?

Od 2004 do 2014 roku w Iraku rozpadło się co piąte małżeństwo. Dla wielu mieszkańców Iraku jest to dowód na kryzys instytucji małżeństwa i więzi społecznych - pisze "The Economist".

Aktualizacja: 16.09.2016 16:36 Publikacja: 16.09.2016 16:22

Irak: Opery mydlane z Turcji przyczyną rozwodów?

Foto: AFP

W czerwcu i lipcu tego roku liczba rozwodów w Iraku przekroczyła 4 tysiące - to dwukrotnie więcej niż w tych samych miesiącach w 2004 roku (wtedy, po inwazji USA na Irak i zmianie władzy zaczęto prowadzić dokładniejsze statystyki dotyczące tej kwestii).

- Sądy robią co mogą, by przeciwdziałać rozwodom, ponieważ wpływają one negatywnie na społeczeństwo - podkreśla sędzia Saad al-Ibrahimi.

Dlaczego liczba rozwodów się zwiększa? W Iraku wskazuje się na trzy czynniki. Po pierwsze - negatywny wpływ na to zjawisko miało mieć rozprzestrzenianie się bardziej ortodoksyjnej wersji islamu, która kategorycznie zakazuje seksu przedmałżeńskiego. W związku z tym - jak pisze "The Economist" - wiele osób zawierało małżeństwo tylko po to, by móc uprawiać seks. Jednocześnie islam pozwala na łatwe rozwiązanie takiego małżeństwa.

Ponadto pojawienie się Daesh wzmocniło podziały w łonie samego islamu - w efekcie w Iraku rozpadło się wiele szyicko-sunnickich małżeństw.

Wpływ na liczbę rozwodów miało mieć również zubożenie społeczeństwa. - Wielu mężów rozstało się z żonami, ponieważ nie stać ich na utrzymanie rodziny - wyjaśnia Bassam al Darraji, socjolog z Bagdadu. Odsetek osób żyjących w Iraku w ubóstwie wynosi obecnie ok. 30 proc. - podczas gdy jeszcze trzy lata temu było to zaledwie 19 proc.

Co ciekawe socjologowie z Iraku wskazują również, że wpływ na liczbę rozwodów mogły odegrać popularne w tym kraju tureckie opery mydlane. W serialach tych kobiety porzucające złych mężów często są pokazywane w pozytywnym świetle, co skłania oglądające te produkcje Irakijki do pójścia w ślady serialowych bohaterek. W ostatnich latach dwa na trzy rozwody w Iraku inicjowane są przez kobiety.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie