Duńczycy chcą, by ich dzieci były wyższe

Coraz większa liczba duńskich rodziców domaga się, by ich synom podawać hormon wzrostu. Chcą, by "mieli większe szanse" w życiu.

Aktualizacja: 06.06.2016 18:22 Publikacja: 06.06.2016 17:39

Duńczycy chcą, by ich dzieci były wyższe

Foto: 123RF, Veronica Louro

Powołując się na dane statystyczne z Odense University Hospital  i Kopenhagi Rigshospitale, duńska gazeta Kristeligt Dagblad opracowała raport, według którego coraz większa liczba zamożnych Duńczyków chce, by ich dzieciom płci męskiej podawano hormon wzrostu. Jak pisze Kristeligt Dagb wzrosła lad, w ciągu ostatnich 15 lat liczba takich żądań wzrosła 3-4-krotnie.

Lekarze z innych placówek medycznych w całej Danii potwierdzili istnienie takiej tendencji.

Większość rodziców uważa, że dla mężczyzny ideałem jest wzrost powyżej 1,75 m. Jeśli dziecko we wczesnym okresie rozwoju rośnie stosunkowo wolno, rodzice obawiają się, że nie osiągnie tego pułapu i domagają się, by chłopcu podawano hormon wzrostu.

Jak wynika z raportu, takie oczekiwania maja przede wszystkim zamożni Duńczycy. 

- Regularnie spotykamy rodziców zdrowych dzieci, którzy nie są zadowoleni z ich wzrostu. Ich zdaniem wysoki wzrost stanowi o prestiżu i chcą, by ich dzieci dzięki wzrostowi miały w życiu "większe szanse" - twierdza autorzy raportu.

Lekarze jednak opierają się żądaniom rodziców, bo sytuacje, w których podaje się dziecku hormon wzrostu są w medycynie ściśle określone i związane z zaburzeniami rozwoju, a nie z kaprysami rodziców. Na żądania rodziców odpowiadają, że bycie niższym od wyższych rówieśników nie jest wystarczającą przyczyną do podania dziecku  hormonu wzrostu.

Tym bardziej niepokojący, zdaniem autorów raportu, jest fakt, że preparaty zawierające hormon wzrostu są dostępne w sklepach internetowych i rodzice podają je swoim dzieciom na własną rękę. 

Jeśli chodzi o wzrost, 95 procent młodych Duńczyków mieści się w przedziale 1,68-1,94 m, co plasuje ich na 3. miejscu na świecie. 

Społeczeństwo
Portugalia: Wywołujący dengę owad w regionach popularnych wśród turystów
Społeczeństwo
Abu Zabi: Znaleziono ciało zaginionego rabina. "Antysemicki incydent terrorystyczny"
Społeczeństwo
Facebook i TikTok dozwolone od lat 16? Ustawa jest już w australijskim parlamencie
Społeczeństwo
Rosji brakuje pieniędzy na wojnę. Ale noworoczne imprezy będą huczne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Samolot trafiony pociskiem. Ewakuowano pasażerów