Dania: Segregacja płciowa na basenie

Znajdujący się w Kopenhadze klub pływacki Hovedstadens Svommeklub wprowadził zajęcia z pływania tylko dla dziewcząt, w czasie których zasłaniane są okna i drzwi przez które uczestniczki zajęć mogłyby być obserwowane.

Aktualizacja: 28.04.2016 14:23 Publikacja: 28.04.2016 14:04

Dania: Segregacja płciowa na basenie

Foto: 123RF

Zajęcia przeznaczone wyłącznie dla dziewcząt przeznaczone są dla młodych muzułmanek. Klub spełnił prośby rodziców dziewcząt, którzy powoływali się na względy religijne i kulturowe.

 

Kierownictwo klubu zapewnia, że zajęcia dla muzułmańskich dziewcząt mają ułatwić im integrację z duńskim społeczeństwem. Politycy i komentatorzy zwracają jednak uwagę, że jest to posunięcie niezgodne z wyznawanymi przez Duńczyków wartościami.

W zajęciach biorą udział dziewczęta w wieku 5-12 lat. Dyrektor klubu Lars Sorensen podkreśla, że dzięki takiej formule uczestniczy w nich ok. 250 dziewcząt - chociaż trzy lata temu ani jedna młoda muzułmanka nie przychodziła do klubu. - Stworzyliśmy możliwości uczestniczenia w zajęciach osobom, które w innym przypadku nie mogłyby pływać na naszym basenie - podkreśla. 

Według Sorensena przyciągnięcie dziewcząt z muzułmańskich rodzin do klubu pływackiego wzmacnia ich integrację z duńskim społeczeństwem. Dyrektor nie uważa też oddzielnych zajęć dla dziewcząt za coś nadzwyczajnego. - Stwarzamy po prostu warunki do udziału w zajęciach, tak jak umożliwiamy niektórym pływanie na basenie o długości 50 metrów, a innym - o długości 25 metrów - przekonuje.

Tymczasem zastępca burmistrza Kopenhagi Carl Christian Ebbesen z Duńskiej Partii Ludowej uważa, że takie rozwiązanie jest niszczące dla duńskiej kultury.

- Jest szaleństwem spełniać ich żądania. Mamy mało basenów, więc nie powinniśmy ich zamykać i zasłaniać zasłonami tylko po to, by zadowolić fanatyków religijnych - podkreśla. Jego zdaniem muzułmanki mogą brać udział w zajęciach na takich samych zasadach jak wszyscy inni.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie