KRS bada wnioski sędziów SN, prezes Zabłocki nie ustępuje

Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęła opiniowanie wniosków sędziów SN o przedłużenie im czasu orzekania. Tymczasem Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej SN odpisał sędziemu Leszkowi Mazurowi, przewodniczącemu, że nie dołączy swego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że jest zdolny do pełnienia obowiązków sędziego. Takie zaświadczenia wymaga nowa ustawa o SN.

Publikacja: 25.06.2018 13:11

KRS bada wnioski sędziów SN, prezes Zabłocki nie ustępuje

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

- Do złożonego wcześniej na ręce prof. Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes SN oświadczenia w sprawie kontynuowania orzekania w pełni świadomie nie dołączyłem zaświadczeń lekarskiego – napisał prezes Zabłocki.

- Z tamtego oświadczenia nader wyraźnie wynika, że nie jest to oświadczenie, o którym mowa w art. 111 § 1 nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, do którego zobowiązany byłbym dołączyć stosowny dokument, a zatem proszę nie oczekiwać, że złożę je po otrzymaniu pańskiego pisma. Moje oświadczenie stanowi jedynie wyraz gotowości zajmowania stanowiska sędziego SN do ukończenia 70. roku życia zgodnie z zasadą nieusuwalności sędziów, przewidzianą w art. 180 ust. 1 Konstytucji RP, która to zasada - zdaniem moim, w ślad za zdaniem wielu krajowych i zagranicznych autorytetów prawniczych - powinna mieć zastosowanie do tej grupy sędziów SN, którzy pełnienie sędziowskiej służby rozpoczęli przed wejściem w życie ustawy z 8 grudnia 2017 r. o SN - pisze prezes SN.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego