Zmiany w KRS i USP: wnioski z sejmowego wieczoru - komentuje Tomasz Pietryga

Ubiegłotygodniowe wydarzenia w Sejmie pokazały, że pierwsze skrzypce w reformach wymiaru sprawiedliwości zaczyna grać polityka. To nie prawnicze kongresy, protesty czy interwencje Fransa Timmermansa mogą zatrzymać reformy, ale wewnętrzne tarcia w obozie władzy i rozgrywki między ministrami.

Aktualizacja: 13.06.2017 12:52 Publikacja: 13.06.2017 12:04

Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Foto: Rzeczpospolita

W czwartek wieczorem w Sejmie wszystko wydawało się zapięte na ostatni guzik, a głosowania nad zmianami, które doprowadzą do wielkiej wymiany kadrowej w sądownictwie, to tylko formalność. Zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz w prawie o ustroju sądów powszechnych przeszły gładko przez komisje. Do głosowania jednak nie doszło. Projekty zostały wycofane z porządku głosowań dosłownie w ostatniej chwili i nikt się ich nie spodziewał. Cała sytuacja zaskoczyła nawet posłów PiS i przedstawicieli ministra sprawiedliwości. Oficjalnym uzasadnieniem był opór prezydenta Andrzeja Dudy, który zajmuje sceptyczne stanowisko w sprawie wygaszania kadencji sędziów KRS. W efekcie najpierw głos ma zabrać Trybunał Konstytucyjny, który zbada, czy dotychczasowy tryb wyboru sędziów do Rady jest zgodny z ustawą zasadniczą. Wniosek w tej sprawie do TK złożył Zbigniew Ziobro. Termin rozprawy został wyznaczony na 20 czerwca. Tak, aby Sejm mógł wrócić do pracy nad reformą jeszcze przed wakacjami.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego