Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego jest zaniepokojony coraz częstszymi zmianami składów orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego. Prezes TK zmienia sędziów bezpośrednio przed wyznaczonym terminem rozprawy.
Proceder ten potwierdził sam wiceprezes TK Mariusz Muszyński w zdaniu odrębnym do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 22 marca 2018 r., sygn. akt K 9/16. Wskazał w nim, że Prezes Trybunału Konstytucyjnego może dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania TK określać składy "w sytuacjach, które nie zostały skonkretyzowane w ustawie, jak np. (...) zmiany sprawozdawcy w wyniku braku akceptacji składu co do przedstawionego projektu".
Oświadczenie to budzi duży niepokój ekspertów Fundacji. Przypominają, że w sprawie o sygn. K 9/16 (zasady stosowania kontroli operacyjnej przez służby policyjne i służby specjalne), po ponad 12 miesiącach od wyznaczenia do składu orzekającego Julia Przyłębska usunęła z niego sędziego Stanisława Rymara. Na sprawozdawcę wyznaczyła Mariusza Muszyńskiego. Poza tym w miejsce pełnego składu wyznaczonego do rozpoznania tej sprawy Julia Przyłębska wyznaczyła skład pięcioosobowy.
- Zespół Ekspertów Prawnych pragnie po raz kolejny zauważyć, że pani Julia Przyłębska została powołana na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z prawem, a pan Mariusz Muszyński – niezależnie od tego, jak często będzie temu zaprzeczał w prasie i własnych „zdaniach odrębnych" – nie jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego, gdyż został powołany na stanowisko sędziowskie już wcześniej obsadzone w sposób prawidłowy przez Sejm RP poprzedniej kadencji - piszą eksperci prawni Fundacji Batorego powołując się na orzeczenie TK o sygn. K 34/15 i inne wyroki TK odwołujące się do tego orzeczenia.
Zespół zwraca wraca uwagę, że żaden przepis ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 2072) nie uprawnia Prezesa TK do dokonywania zmian w wyznaczonych już składach orzekających Trybunału Konstytucyjnego.