Aktualizacja: 13.04.2017 20:12 Publikacja: 13.04.2017 18:53
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Do Sejmu wpłynął właśnie projekt zmian w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Obok wzmocnienia pozycji ministra sprawiedliwości wobec prezesów i przewodniczących wydziałów we wszystkich sądach w kraju znalazły się w nim również inne propozycje, które krytykują sędziowie. Chodzi o zmiany w oświadczeniach majątkowych sędziów i nadzwyczajny tryb awansu dla tych wyróżniających się.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Uregulowanie solidarnego zobowiązania wobec banku przez jednego kredytobiorcę nie jest darowizną na rzecz drugiego. Fiskusowi nic do tego.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.
Przyszły rok przyniesie szereg zmian związanych z prawem pracy. Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej zapowiadana jest również m.in. zmiana w naliczaniu stażu pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Pojawi się również nowy typ urlopu dla rodziców.
Pomysły Adama Bodnara na oznaczanie "kategorii" sędziów kolorami przywodzą na myśl dzielenie przedszkolaków na grupy. Degradacje sędziowskie i lekceważenie wskazań Komisji Weneckiej to z kolei poważne zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia sędziego Przemysława Radzika na postanowienie prokuratora dotyczące przejęcia akt niektórych spraw dyscyplinarnych.
Sędzia poczuł woń alkoholu i poprosił, by osoba pod wpływem opuściła salę. Wtedy niedyspozycję zgłosił biegły lekarz medycyny sądowej. Do takiego niecodziennego zdarzenia doszło w Sądzie Okręgowym w Opolu.
Czy Adam Bodnar chce "po taniości", rękami prawników załatwić sprawę obowiązków nałożonych na Polskę przez unijną dyrektywę?
Zamierzam zadbać o to, żeby każdy z sądowych innowatorów został wysłuchany, a jego pomysł poddany analizie.
Czasem nie chodzi o wynik, tylko o to, jak się sprawa odbywa. Ta otoczka daje nam poczucie komfortu sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości doprecyzowało zasady podziału tzw. neosędziów na trzy grupy.
TK po raz kolejny uznał, że ustawa przyjęta przez Sejm bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest niezgodna z konstytucją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas