„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.12.2017 17:55 Publikacja: 16.12.2017 13:01
Foto: 123RF
Tylko powrót prawdziwego patronatu daje gwarancję wysokiego poziomu kształcenia przyszłych adwokatów, a zatem również bezpieczeństwa obywateli i dobrej jakości usług prawnych. Aby do tego wrócić, strumień pieniędzy należy skierować wprost do patronów.
„Aplikacja powinna być także akademicka" – tym postulatem Ministerstwo Sprawiedliwości postawiło tezę, że obecny model aplikacji wymaga zmiany. Co do tego pełna zgoda. Obecna aplikacja bardzo mało daje aplikantom, a jeszcze mniej patronom. W czasach przed uwolnieniem dostępu do zawodu aplikanci byli z nimi bardzo związani i mogli od nich wiele czerpać. Teraz patronat często jest fikcyjny.
Jeżeli członek PKW Ryszard Kalisz nadal będzie kontynuował medialne wystąpienia w stylu „a z wyborami prezydenckimi to różnie może być”, może skutecznie obniżyć ich wiarygodność i przyczynić się do spadku frekwencji wyborczej.
Cała koncepcja doprowadzenia do tego, by SN w niekonstytucyjnym składzie orzekał o ważności wyborów, jest po prostu niepotrzebna.
A co będzie, jak jednak wygra Nawrocki? Wtedy sąd też przecież może stwierdzić ważność jego wyborów. Co zrobi wtedy rząd?
Zwalczanie szarej strefy to szczytny cel każdego rządu. Gorzej, gdy najpierw się prowokuje jej rozrost, a potem ogłasza przeciwko niej krucjatę.
Czy przeciągający się spór o pieniądze dla PiS może się przerodzić w ustrojowy kryzys komplikujący przyszłoroczne wybory prezydenckie?
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Przed tegorocznymi maturzystami ostatnie miesiące przygotowań do egzaminu dojrzałości. Abiturienci kończą rok szkolny znacznie wcześniej niż pozostali uczniowie szkół średnich. Przed rozpoczęciem egzaminacyjnych zmagań będą mieli chwilę oddechu. Kiedy maturzyści zakończą zajęcia w roku szkolnym 2024/2025?
Ile czasu ma uczeń na egzaminie ósmoklasisty? Ministerstwo planuje przedłużyć czas trwania egzaminu. Ponadto przewidziane są wyjątki od zakazu wnoszeniu urządzeń na salę. Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2025 według nowych zasad?
Nawet do pół godziny więcej na rozwiązanie zadań dostaną uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty. Zmiany mają zapewnić nastolatkom większy komfort w stresującym dla nich dniu.
5 maja 2025 roku odbędzie się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Do egzaminu na poziomie rozszerzonym z tego przedmiotu maturzyści przystąpią 21 maja. Oto obowiązkowa lista lektur na poziomie podstawowym i rozszerzonym na maturze 2025.
Matura 2025 odbędzie się w dniach od 5 do 24 maja. Rozpocznie się jak zwykle o godz. 9.00 od egzaminu pisemnego z języka polskiego. Na wyniki wszystkich egzaminów maturzyści będą musieli poczekać do 8 lipca.
W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.
Resort edukacji potwierdza, że przedmiot biznes i zarządzanie stanie się przedmiotem maturalnym od 2027 r. CKE pracuje obecnie nad formułą tego egzaminu.
Od 5 do 17 grudnia tegoroczni maturzyści będą mogli przetestować swoją wiedzę i umiejętności ze wszystkich maturalnych przedmiotów. Na początek języki obce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas