Aktualizacja: 24.12.2015 14:26 Publikacja: 23.12.2015 17:25
Toomas Hendrik Ilves
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
Rz: Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk powiedział „Rz", że jeśli jego kraj ulegnie rosyjskiej agresji, to następna będzie Estonia, a potem Polska, bo Władimir Putin chce odtworzyć imperium carów. To prawda?
Nie biorę na poważnie Krawczuka. To były komunistyczny aparatczyk! Nie rozumie Rosji. Saakaszwili także wszędzie jeździ i krzyczy: Bałtowie będą następni! Bałtowie będą następni! A tak naprawdę następny będzie kto inny.
Zamiast kontynuować reformy, Gruzini zajęli się wewnętrzną wojną polityczną. Młoda i krucha demokracja się posypała. Zachód też wyczerpał już wszystkie możliwe oferty dla Tbilisi.
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną, z którą nie wie, co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zostanie Rafał Trzaskowski. Czyli stanie się to, co miało się stać. Pojawia się więc pytanie, po co były te całe prawybory? Zwłaszcza że zaszkodziły one Platformie Obywatelskiej oraz jej przewodniczącemu.
Po co lewicowy wyborca ma głosować na kandydaturę Magdaleny Biejat czy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, skoro od razu może na Rafała Trzaskowskiego? Od Radosława Sikorskiego Lewicy znacznie łatwiej będzie się odróżnić.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy, po ataku ukraińskich dronów, doszło do pożaru zakładów przemysłowych w obwodzie rostowskim.
Emmanuel Macron dotrzymał przynajmniej jednej obietnicy: pięć lat po spaleniu na oczach świata paryska katedra otwiera swoje podwoje dla wiernych i turystów z całego świata.
Podróżni, którzy wybierają się zimą do Austrii, będą musieli zapłacić więcej za przejazd tamtejszymi autostradami, informuje stowarzyszenie ADAC. Cena 10-dniowych karnetów, które wykupują na przykład narciarze, wzrośnie o 7 procent, do 12,4 euro.
Górnicze koncerny oligarchów de facto nie mają z czego płacić podatków. Co druga spółka węglowa w Rosji jedzie na stratach i to dużych. Wynik finansowy całego sektora stał się w tym roku ujemny. Strata za trzy kwartały to równowartość 3,5 mld zł.
Nie milkną echa prowokacji kibiców Omonii po meczu Legii na Cyprze. Prezes PZPN żąda surowych konsekwencji, minister sportu mówi, że władze Cypru powinny przeprosić Polaków.
„Czy Pani/Pana zdaniem w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie Rosja może zaatakować cele w państwach NATO?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Mimo tego, co wmawiają nam rosyjscy dysydenci, sankcje działają – w miastach Rosjan nie stać na masło, mięso czy nawet jajka. Jeśli lud pójdzie na Kreml z kosami, to właśnie dlatego.
Niemiecka pomoc będzie nadal spływać do Kijowa, ale tak jak do tej pory w tempie zaledwie kroplówkowym. Nie powinno nas też dziwić, jeśli kanclerz federalny znów zechce sobie uciąć pogawędkę z moskiewskim satrapą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas