„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Aktualizacja: 25.01.2018 09:47 Publikacja: 24.01.2018 17:49
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Rzeczpospolita: „Rzeczpospolita" rozpoczęła rok od listu otwartego, czyli apelu ekonomistów do rządu o podjęcie prac nad wprowadzeniem euro. Dlaczego nie podpisał się pan pod tym apelem?
Dlatego, że należy zaczynać od strategii, a nie od szczegółów. A strategia to wybór najważniejszego celu przy ograniczonych zasobach. I z tego punktu widzenia priorytetem dla demokratycznej opozycji w Polsce powinna być obrona i odbudowa państwa prawa z ustrojowych zniszczeń w prokuraturze, w Trybunale Konstytucyjnym, w sądach. Jako zwolennik wolności gospodarczej stawiam to na pierwszym miejscu. Na drugim miejscu jest przeciwdziałanie upolitycznieniu gospodarki.
Marcin Romanowski oszukał wymiar sprawiedliwości i nie działał sam, uciekając na Węgry. Czy obrońca i koledzy z PiS świadomie wprowadzali prokuraturę i opinię publiczną w błąd? O azyl na Węgrzech będą się ubiegać inni politycy Jarosława Kaczyńskiego.
Atak w stylu islamistów dokonany w Niemczech przez zamachowca, który przedstawiał się jako największy krytyk islamu i popierał antymuzułmańską AfD, rozpętuje kolejną debatę o imigracji.
Po wysunięciu kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego okrzykom zdziwienia nie było końca. Niesłusznie. Przecież pasuje tam jak ulał, może nawet zostanie szefem?
Dzień po rozmowie premiera Donalda Tuska z współprzewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym nadal nie jest jasne, co dalej z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem. W Nowej Lewicy rośnie konsternacja wokół całej sprawy.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Pod koniec roku w telewizji nawet poważni naukowcy zamieniają się we wróżbitów, bo dziennikarzy i widzów najbardziej interesuje przyszłość. Problem w tym, że proroctwa odnośnie do przyszłości są mało wiarygodne.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Paweł Szefernaker, szef sztabu wyborczego Karola Nawrockiego, poinformował, że grozi mu utrata immunitetu. W programie „Sedno Sprawy” w Radiu Plus mówił, że w poniedziałek odebrał korespondencję w tej sprawie.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie Ryszarda Brejzy. Jednocześnie Prokuratura Regionalna skierowała wnioski o wszczęciu postępowania w stosunku do jednej z pań prokurator, która – w sposób nadmierny – była zaangażowana w tę sprawę - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Przedświąteczny poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku walutowym. Czy to się zmieni w ciągu dnia?
Zagłosuję na kandydata, który w chwili wyborów prezydenckich będzie głosił poglądy najbliższe moim. Dziś – wśród zgłoszonych kandydatów – jest to Karol Nawrocki - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, "nie będzie prowadził kampanii" za szefa IPN.
Poseł Polski 2050 potwierdził, że podpisał umowę z jedną z sieci handlowych i 24 grudnia na kilka godzin będzie pracownikiem dyskontu. – Tu nie chodzi o politykę, ale takie realne doświadczenie – przekonywał.
- To PiS nabałaganiło, a koalicja 15 października sprząta - tak o sytuacji w Sądzie Najwyższym oraz decyzji PKW w sprawie zawieszenia posiedzenia do czasu rozstrzygnięcia statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych mówił w RMF FM wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Tysiąclecie koronacji pierwszego polskiego króla zbiega się w czasie z naszą prezydencją w Unii Europejskiej. Są pewne wnioski, które można z tamtej, pozornie dawnej lekcji wyciągnąć na dziś. Dotyczą one Rosji, zbrojeń, polityki międzynarodowej, naszych relacji z Europą i polityki wewnętrznej.
W kontekście bożonarodzeniowej nocy padają w Ewangelii znamienne słowa o ludziach dobrej woli, bez których nie może zapanować na Ziemi pokój. Warto nad tym fragmentem na chwilę się zatrzymać nie tylko za sprawą nadchodzących świąt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas