Wojny handlowe lądują na talerzu

Czasy robią się interesujące: analitycy coraz rzadziej zgadzają się w prognozach cen surowców rolnych.

Aktualizacja: 30.04.2018 07:16 Publikacja: 29.04.2018 21:12

Wojny handlowe lądują na talerzu

Foto: Adobe Stock

Na rynek cen żywności globalna polityka wkroczyła w tym roku wyjątkowo mocno. Napięcie w relacjach przywódców dwóch mocarstw, Stanów Zjednoczonych i Chin, przełoży się z pewnością na ceny surowców rolnych. Rosnąca produkcja żywności na Ukrainie winduje tani eksport do Unii Europejskiej. W naszym dziewiątym rankingu surowców rolnych najciekawiej zachowują się ceny mięsa oraz cukru.

Cła a sprawa polska

Na ceny wieprzowiny w Polsce wpływają dwa czynniki. Z jednej strony notowania europejskiej wieprzowiny rosną w obliczu 25-procentowych ceł, nałożonych przez Chiny na amerykańskie mięso. To zwolni dużo miejsca na rynku Państwa Środka dla eksportu z Unii Europejskiej, co oznacza szansę na wzrost cen. Z drugiej strony w Polsce postępuje wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), który już zablokował nam możliwość eksportu wieprzowiny do Azji. W kraju zostaje więcej mięsa, eksporterzy mniej zarabiają, bo sprzedają mięso tylko w UE.

Jak na to zareagują ceny? Analitycy są wyjątkowo rozbieżni w ocenach. Nowy uczestnik naszego rankingu, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przewiduje długie spadki cen. Komisja Europejska prognozuje, że produkcja trzody na terenie Unii wzrośnie o 170 tys. ton, a eksport zaabsorbuje tylko jedną piątą tego przyrostu, mocno wzrośnie więc ilość mięsa na rynku europejskim.

– Spadek cen może być znaczący, prawdopodobnie nadwyżka podaży będzie narastała z każdym miesiącem – ocenia dr Piotr Szajner, kierownik Zakładu Badań Rynkowych. Prognozuje, że cena trzody w skupie w maju wyniesie ok 4,55 zł, czyli 19 proc. mniej niż przed rokiem.

– Ceny wieprzowiny mogą być nawet o 15 proc. niższe niż rok temu – potwierdza Przemysław Okniński, specjalista ds. analiz z Alior Banku. Cenom pomoże trochę rozpoczęcie lata. – Na ceny wpłynie trwający sezon grillowy, od którego zależy krótkoterminowy popyt na wieprzowinę – mówi.

Z kolei Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynków rolnych BZ WBK, spodziewa się podwyżki. – Spodziewamy się sezonowego wzrostu cen skupu trzody chlewnej, jednak ich poziom będzie znacznie niższy niż przed rokiem – mówi Rykaczewski.

– W średniej perspektywie spodziewamy się delikatnych zwyżek ceny ze względu na większy popyt na europejską wieprzowinę w Chinach w wyniku wojny handlowej – mówi Łukasz Czech, analityk BGŻ BNP Paribas.

Ceny jaj kończą właśnie spektakularne spadki, które trwają od grudnia 2017 r., i wróciły już niemal do poziomów sprzed afery z fipronilem. – Oczekuję, że ceny pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego w kolejnych miesiącach – ocenia Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole.

Ale znów pojawia się zdanie odmienne. – Wraz z przewidywanym wzrostem produkcji jaj w Europie, szybszym niż w Polsce, oraz uzależnieniem poziomu cen od eksportu spodziewamy się dalszych spadków cen – mówi Łukasz Czech.

Mimo że ceny mleka spadają (o tej porze roku produkcja jest najwyższa), to ceny masła rosną. Znowu dzięki Chinom. – Chiński import produktów mleczarskich w I kw. 2018 r. wzrósł o 15 proc. – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP. Zauważa, że drogie masło na świecie wyhamowało spadki cen mleka.

Eksperci zgodnie oczekują stabilizacji na rynku zbóż. – Wysokie zapasy globalne hamują wahania cen – ocenia Rykaczewski.

Rzepak ze wschodu

Według ekspertów naszego rankingu ceny rzepaku do lipca spadną o blisko 9 proc. w stosunku do marca 2018 r. Jednak IERiGŻ prognozuje, że zbiory rzepaku będą nawet o blisko 0,5 mln ton niższe niż w ubiegłym roku. Dlaczego więc nie będzie podwyżek? Ceny rzepaku na giełdzie Matif maleją, a w całej UE może wystąpić nadpodaż rzepaku.

– Na Ukrainie rzepak zasiano na powierzchni o 14 proc. większej niż przed rokiem. Dlatego można spodziewać się znacznie wyższego eksportu do UE. Możemy mieć do czynienia z kolejnym sezonem relatywnie niskich cen skupu – mówi Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas. – Coraz większy import biodiesla do UE jest jedną z ważniejszych przyczyn obniżek – ocenia Mariusz Dziwulski z PKO BP. Jego zdaniem spadki długo się utrzymają.

Rekordowo tani jest natomiast cukier. – Ceny cukru spadają do historycznie niskich poziomów. Prognozowana mniejsza produkcja cukru w UE i Brazylii jest szansą na niewielkie odbicie cen, ale w przyszłym roku – mówi Mariusz Dziwulski.

W rankingu cen surowców rolnych uczestniczy już sześciu graczy: do PKO BP, Credit Agricole, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK i Alior Banku dołączył Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Opinia

Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP

Wieprzowina jest teraz cenna na rynkach krajów trzecich. Polska eksportuje mięso do krajów UE, więc w kraju jest koniunktura, mimo że mamy ASF. Jeśli jednak ASF dotrze do Niemiec, kraje Azji wstrzymają import, wtedy ceny wieprzowiny spadną do 30 proc. Największy producent, Dania, już buduje płot na granicy z Niemcami. Na rynku wołowiny sytuacja i perspektywy są w tej chwili dobre, hodowle mięsne są rozwijane i ceny lekko rosną. Wisi nad nami zakaz uboju rytualnego, który w każdej chwili może zostać uchwalony w Sejmie. Wtedy hodowcy zaczęliby likwidować stada. Ten zakaz dotyczyłby też drobiu. Tymczasem zwiększamy eksport drobiu, korzystamy na różnicy cen między Polską i Zachodem. Zagrożenie dla tego rynku prędzej czy później nadejdzie z Ukrainy.

Rolnictwo
Jak nie gazem, to nawozem. Rosji sposób na sankcje
Rolnictwo
Rekordowe pieniądze dla rolników popłyną z UE. Polacy też sięgną po 8,4 mld euro
Rolnictwo
Zła pogoda powoduje, że ceny kawy osiągają rekordowo wysoki poziom
Rolnictwo
Wojskowi w Egipcie zajmą się importem pszenicy z Rosji
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Rolnictwo
Kawa na świecie najdroższa od prawie 50 lat. W 2025 r. będzie nadal drożeć
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku