W.S. złożył wniosek o uznanie na terytorium Polski orzeczenia Sądu Rejonowego w Kolonii. Niemiecki sąd wydał postanowienie, w którym stwierdził zmianę przynależności płciowej i zmienił jego imię. Jak ustalono W.S. pozostaje w związku małżeńskim, z którego pochodzi dziecko.
Sąd Okręgowy w Gliwicach odmówił uznania postanowienia. Na takim samym stanowisku stanął niedawno Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn. akt V ACz 495/17).
W uzasadnieniu przypomniano, iż zgodnie z art. 1145 Kodeksu postępowania cywilnego orzeczenia państw obcych podlegają uznaniu z mocy prawa, chyba że istnieją przeszkody określone w art. 1146. Jak zaznaczono, uznanie orzeczenia sądu państwa obcego oznacza rozszerzenie skuteczności tego orzeczenia na obszar państwa uznającego, będące następstwem akceptacji ze strony tegoż państwa skutków, jakie uznawane orzeczenie wywołało na terenie państwa jego wydania, rodzące po stronie państwa uznającego obowiązek respektowania tychże skutków.
Sąd wskazał, że jedną z przeszkód do uznania orzeczenia sądu państwa obcego jest art. 1146 par 1 pkt 7 k.p.c., w myśl którego orzeczenie nie podlega uznaniu, gdy uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej. - W doktrynie zgodnie przyjmuje się, że przez podstawowe zasady porządku prawnego należy rozumieć nie tylko fundamentalne zasady ustroju społeczno-politycznego, a więc zasady konstytucyjne, lecz również naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa: cywilnego, rodzinnego, pracy, a także prawa procesowego – wyjaśnił Sąd Apelacyjny, dodając, iż poprzez „sprzeczność" należy rozumieć niemożność pogodzenia skutków uznania orzeczenia z powyższymi zasadami.
Jak wyjaśniono W.S. domaga się zaakceptowania skutku, jakim byłoby pozostawanie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku małżeńskim osób tej samej płci. - Uznanie orzeczenia, o które wnioskodawca wnosi, pozostaje zatem w sprzeczności z instytucją małżeństwa określoną art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 1 kodeksu rodzinnego-opiekuńczego, a co za tym idzie, z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej – uznał Sąd Apelacyjny.