Ranking kancelarii prawniczych 2019 - Dentons, CMS i DZP wciąż największe

221 prawników zatrudnia największa kancelaria prawnicza w Polsce – Dentons. Kolejne miejsca na podium należą do do ponad 150-osobowych zespołów CMS oraz Domański Zakrzewski Palinka. W naszym rankingu kancelarie rywalizowały jednak nie tylko ilością prawników.

Aktualizacja: 08.06.2019 00:12 Publikacja: 08.06.2019 00:01

Ranking kancelarii prawniczych 2019 - Dentons, CMS i DZP wciąż największe

Foto: rp.pl

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 318 kancelarii z całej Polski. Obliczyliśmy, że wszystkie zatrudniają blisko 8 tys. prawników. Zdecydowana większość konkurowała - tak jak w poprzednich latach - liczbą adwokatów i radców oraz liczbą prawników ogółem. Jednak niektóre zgłosiły się do zupełnie nowej klasyfikacji, w której liczba zatrudnionych prawników w ogóle nie miała znaczenia.

Czytaj też:

Tomasz Pietryga: rekordowy ranking kancelarii prawniczych

Nowe Prawo to konkurs przeznaczony dla kancelarii i firm prawniczych, które mają w swej działalności jeden wiodący obszar obsługi prawnej, np. odszkodowania, windykacja, restrukturyzacja. Na razie wzięło w nim udział 11 kancelarii. O miejscu w zestawieniu decydowała liczba klientów i liczba zakończonych postępowań. W tej konkurencji liderami okazały się dwie kancelarie z Wrocławia: A. Łebek i Wspólnicy, znana przede wszystkim z dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, oraz Raven, specjalizująca się w prowadzeniu postępowań sądowych i egzekucyjnych. Pierwsza może się pochwalić największą liczbą klientów – 10 846, a druga ponad milionem zakończonych postępowań.

Rekomendacje po liftingu

Zespoły Greenberg Traurig, PwC, Traple Konarski Podrecki oraz ich prawnicy odebrali najwięcej dyplomów za „Rekomendacje". To klasyfikacja, która w tym roku przeszła istotne modyfikacje. Po pierwsze zmieniliśmy sposób wyłaniania liderów rynku. Uczestnicy rankingu typowali swoich kandydatów do tytułu najlepszej kancelarii i najbardziej polecanego specjalisty w 17 obszarach prawa. Finalistów - kandydatury z największą liczbą głosów – przedstawialiśmy wraz z opisami ich osiągnięć 11 kapitułom złożonym z ekspertów. To one wybrały liderów.

Po drugie zrezygnowaliśmy z przyznawania wyróżnienia w dziedzinie prawo ochrony środowiska, ale dodaliśmy dwa nowe obszary: doradzanie prywatnym klientom oraz spory międzynarodowe.

Nagrody za świetne pomysły i strony www

Po raz drugi nagrodziliśmy firmy prawnicze za innowacje. Specjalna kapituła oceniała najbardziej nowatorskie rozwiązania i technologie wprowadzone przez kancelarie w 2018 r. Zgłoszenia do tej kategorii nadesłało 58 kancelarii. Największe uznanie w oczach członków kapituły znalazł projekt szkoleniowy NextMind wdrożony przez kancelarię Dentons. To specjalistyczny, 8-tygodniowy trening uważności, wspierający prawników w rozwoju umiejętności miękkich, w tym zarządzania emocjami i stresem. Kapituła postanowiła przyznać także dwa wyróżnienia. Kancelaria Maruta Wachta dostała je za stosowanie metodyki agile, czyli zwinnego podejścia w zarządzaniu pracą zespołów prawnych, a kancelaria P.J. Sowisło & Topolewski – za Wirtualną Salę Sądową.

Za nami także drugi konkurs na najlepsze strony internetowe. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły poznańskie kancelarie GJW Gramza Jenerowicz i Wspólnicy oraz Henclewski & Wyjatek. Tuż za nimi na podium stanęła kancelaria Zięba & Partners.

Transakcje na najwyższym poziomie

Wielkie emocje zawsze towarzyszą konkursowi na najważniejszą transakcję minionego roku. Zaproszeni przez nas eksperci uznali, że na to miano zasługuje finansowanie restrukturyzacji Pesy – bydgoskiego producenta taboru kolejowego. W transakcji wzięło udział kilka kancelarii. Pesie doradzała kancelaria Linklaters, Clifford Chance reprezentowała konsorcjum banków, które udzieliły fabryce kredytu, a White & Case - ubezpieczycieli. Polski Fundusz Rozwoju, do którego należy Pesa, reprezentowała kancelaria Weil Gotshal & Manges.

Wyróżniliśmy też transakcje, w których istotny okazał się kunszt prawniczy. Pierwsza to bardzo skomplikowana operacja przejęcia Deutsche Banku przez BZ WBK z grupy Santander. Kancelarie Allen & Overy,Greenberg Traurig i SPCG przygotowały ją tak skrupulatnie, że żaden z ponad 300 tys. przenoszonych klientów nie zgłosił poważniejszych zastrzeżeń. Drugą, mniej spektakularną, ale nie mniej kunsztowną transakcją było finansowanie budowy szpitala w Żywcu. To jedno z pierwszych przedsięwzięć w Polsce w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ochrony zdrowia. Kancelarie Dentons,Squire Patton Boggs,Seewald Attorneys musiały wypracować pionierskie rozwiązania, bo dotąd projekty PPP w służbie zdrowia w Polsce w większości ograniczały się tylko do renowacji lub rozbudowy istniejących obiektów, a żywiecki szpital jest budowany od zera.

Dobre serca dla ludzi i zwierząt

Co roku nagradzamy prawników za działalność pro bono. Dwa dyplomy pojadą tym razem poza Warszawę. Kapituła przyznała równorzędne wyróżnienia: dla kancelarii Olesiński i Wspólnicy z Wrocławia oraz dla kancelarii JPM Adwokaci Janson Pulda Meller z Gliwic. Wrocławianie mocno angażują się w pomoc istotom, których prawa wciąż nie są należycie respektowane – zwierzętom. Gliwicka kancelaria wspiera w szerokim zakresie ofiary przemocy domowej. W obu przypadkach kapitułę konkursu ujęło to, że systematyczna działalność pro bono nie jest w tych kancelariach kwestią polityki wizerunkowej, lecz wynika z autentycznej potrzeby serca pracujących w nich prawników.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 318 kancelarii z całej Polski. Obliczyliśmy, że wszystkie zatrudniają blisko 8 tys. prawników. Zdecydowana większość konkurowała - tak jak w poprzednich latach - liczbą adwokatów i radców oraz liczbą prawników ogółem. Jednak niektóre zgłosiły się do zupełnie nowej klasyfikacji, w której liczba zatrudnionych prawników w ogóle nie miała znaczenia.

Czytaj też:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów