Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2017 - wyniki

Dentons, SKS, DZP zatrudniają w sumie 321 prawników z uprawnieniami.

Aktualizacja: 21.04.2017 09:40 Publikacja: 20.04.2017 17:00

Kancelarie według liczby adwokatów i radców prawnych

Foto: rp.pl

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI RANKINGU KANCELARII PRAWNICZYCH 2017

Robert Gawałkiewicz (SKS), Arkadiusz Krasnodębski (Dentons), Józef Palinka (DZP), Małgorzata Chruści

Robert Gawałkiewicz (SKS), Arkadiusz Krasnodębski (Dentons), Józef Palinka (DZP), Małgorzata Chruściak (CMS), Piotr Łysek ( Gremi Media S.A.)

Foto: Borys Skrzyński

Dentons został liderem. Deloitte Legal na miejscu piątym zdeklasował Greenberg Traurig. Wrocławska kancelaria A. Łebek i Wspólnicy w pierwszej dziesiątce.

Po raz 15. kancelarie rywalizowały w dwóch kategoriach wielkościowych: liczba prawników z uprawnieniami oraz liczba prawników ogółem. Do rankingu zgłosiło się 297 zespołów, z czego aż 122 to kancelarie z Mazowsza.

W obu kategoriach kancelaria Dentons daleko w tyle zostawia konkurentów. W warszawskim biurze tej globalnej firmy prawniczej pracuje 200 prawników, a 140 z nich to adwokaci i radcowie.

– Nie popadamy w hurraoptymizm, robimy swoje każdego dnia, ponieważ mamy świadomość, że najważniejsi są i będą nasi ludzie i nasi klienci. Stale się rozwijamy i inwestujemy w nowe przedsięwzięcia. W 2016 powstał zespół European Strategic Investments (współzarządzany z Warszawy), którego zadaniem jest wspierać kontakty klientów europejskich z inwestorami z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Otworzyliśmy też w Warszawie centrum usług wspólnych pod nazwą Dentons Business Services Europe, które jest elementem usprawniania naszej działalności operacyjnej – komentuje mec. Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający biurem Dentons w Polsce.

Dentons – 200 prawników, w tym 140 adwokatów i radców – gigant wśród kancelarii prawniczych w Polsce

Dentons – 200 prawników, w tym 140 adwokatów i radców – gigant wśród kancelarii prawniczych w Polsce.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Ostra rywalizacja o kolejne miejsca na podium. Drugie zajęła kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, ale tylko pod względem liczby prawników z uprawnieniami. SKS zatrudnia ich 94. Domański Zakrzewski Palinka ma o siedmiu mniej, za to wygrywa większym zespołem prawników ogółem (148 osób) w drugiej kategorii wielkościowej. Ze 134-osobowym składem SKS musiała ustąpić miejsca nie tylko DZP, ale także trzeciej co do wielkości kancelarii CMS. Ta ostatnia trafiła na podium z nieco gorszym wynikiem niż w 2016 r. (była wtedy druga). Zespół CMS zmniejszył się bowiem o dwóch prawników. Teraz jest ich w sumie 143, z tego 86 osób to adwokaci i radcowie.

O tak dużych zespołach mogą na razie pomarzyć inne kancelarie z pierwszej dziesiątki. Choć akurat Deloitte Legal może cieszyć się spektakularnym awansem z miejsca 13 na 5. w liczbie prawników z uprawnieniami. Kancelaria przez rok zatrudniła 31 prawników, w tym 20 adwokatów i radców. To najwięcej spośród wszystkich zespołów. Greenberg Traurig, która powiększyła się o jednego prawnika z uprawnieniami, musiała ustąpić Deloitte miejsca i zadowolić się 6. pozycją.

Sołtysiński Kawecki & Szlęzak wicelider pod względem liczby prawników z uprawnieniami.

Sołtysiński Kawecki & Szlęzak wicelider pod względem liczby prawników z uprawnieniami.

Foto: Fotorzepa

Skok w górę z 10. na 7. zrobiła kancelaria Linklaters, zastępując na tej pozycji Clifford Chance. Z 6. miejsca rok temu na 9. spadła natomiast Baker & McKenzie.

Pierwszą dziesiątkę zamyka najwyżej notowany zespół spoza Warszawy – kancelaria A. Łebek i Wspólnicy, której zespół powiększył się przez rok o 18 prawników z uprawnieniami, co dało jej awans z ubiegłorocznej poz. 23. Ta kancelaria odszkodowawcza z Wrocławia może mówić o podwójnym sukcesie – dołączyła w tym roku do największych firm prawniczych w Polsce zatrudniających ponad setkę prawników.

Domański Zakrzewski Palinka – trzecie miejsce w liczbie adwokatów i radców, drugi co do wielkości ze

Domański Zakrzewski Palinka – trzecie miejsce w liczbie adwokatów i radców, drugi co do wielkości zespół pod względem liczby prawników ogółem.

Foto: Fotorzepa

Drugim największym zespołem adwokatów i radców spoza Mazowsza jest krakowska kancelaria T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski. Ma 51 prawników z uprawnieniami, choć ogólna liczba magistrów prawa jest mniejsza niż przed rokiem (poz. 12.). Na poz. 20 znajduje się wrocławska kancelaria Koksztys licząca ogółem 89 prawników, z czego 42 to adwokaci i radcowie.

Po sześciu latach do rankingu wróciła Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy – najwyżej notowana kancelaria z Pomorza, licząca 41 prawników z uprawnieniami (56 ogółem). Nieobecność w rankingu spowodowana była faktem, że jeden ze wspólników kancelarii, mec. Andrzej Zwara, pełnił w ostatnich latach funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Z 19. na 23. miejsce spadła największa poznańska kancelaria P.J. Sowisło & Topolewski, która ma o jednego prawnika z uprawnieniami więcej niż przed rokiem.

Nawet w tak trudnym regionie, jak Lubelszczyzna i Podkarpacie działają kilkudziesięcioosobowe zespoły. Kancelaria Filipek & Kamiński z Lublina przez rok zatrudniła sześciu adwokatów i radców. Może się pochwalić już 52-osobowym zespołem prawników ogółem.

Do pierwszej setki kancelarii zatrudniających najwięcej prawników z uprawnieniami awansowały w tym roku: Lech Obara i Współpracownicy z Olsztyna, MGS Mądry, Sznycer, Cwalina-Kowalewska, Sambożuk z Gdańska, Koza – Nessmann – Tajak – Mura z Katowic, a także sześć firm prawniczych z Warszawy: Świeca i Wspólnicy, Stolarek & Grabalski, Matczuk Wieczorek i Wspólnicy, Jara Drapała & Partners, Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy oraz Marszałek i Partnerzy.

Prawnicy spoza Mazowsza śmiało konkurują z tymi w stolicy. Małe kancelarie wspólnie startują w przetargach i szukają nisz. Większe firmy prawnicze z Pomorza, Małopolski, Wielkopolski czy Lubelszczyzny otwierają biura w Warszawie.

Marek Głuchowski z Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy z optymizmem patrzy na rozwój rynku wysokospecjalistycznych usług prawniczych w Polsce.

– Nasza gospodarka wciąż się rozwija, nie ma zastoju, a wśród średnich i małych przedsiębiorców wzrasta świadomość i potrzeba pełnej i stałej obsługi prawnej ich biznesów. Widać też duże zainteresowanie zagranicznych podmiotów inwestycjami w polskie firmy. Przyciąga je do nas świetna kadra, coraz lepsza sieć dróg, wysoka kultura pracy. Dlatego jestem przekonany, że cały czas będzie zapotrzebowanie na specjalistów od szeroko pojętego prawa korporacyjnego: fuzji, przejęć czy restrukturyzacji – prognozuje mec. Głuchowski.

***

Szanowani Państwo,

uprzejmie informujemy, że ukazał się już Ranking Kancelarii Prawnych. Pozwalamy sobie przypomnieć, że Ranking dostępny jest wyłącznie dla prenumeratorów. Aby ułatwić Państwu zakup większej liczby egzemplarzy  przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę. W celu złożenia zamówienia, prosimy o kontakt z Elżbietą Jezierską, tel. 22 463 04 54, elzbieta.jezierska@rzeczpospolita.pl

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10