„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.09.2016 17:19 Publikacja: 21.09.2016 18:07
Przeszczep głowy psa – sukces prof. Anatolija Konewskiego, 1971 rok, Wołgograd
Foto: RIA NOVOSTI
Gdy w 2013 roku Sergio Canavero ogłaszał, że zamierza wykonać transplantację głowy, potraktowano go jak wariata. Ale włoski lekarz znalazł partnerów gotowych uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. I – co najważniejsze – ma ochotnika: pacjenta nieobawiającego się ryzyka. W 2015 roku poinformował, że data zabiegu jest już wyznaczona. Operacja odbędzie się w grudniu 2017 roku.
Zabieg transplantacji głowy człowieka (choć powinno się raczej mówić o przeszczepieniu całego ciała, bo posiadacz głowy jest biorcą) to coś, czego nikt jeszcze nie wykonał. Próbowano przeszczepiać głowy zwierzętom, ale te testy nawet przy dużej dawce dobrej woli trudno uznać za zakończone powodzeniem. Zwierzęta żyły krótko i nie odzyskiwały kontroli nad resztą – nowego – ciała. Problemem jest ponowne złączenie rdzenia kręgowego, wzdłuż którego płyną impulsy z mózgu.
Choć póki co grudniowa pogoda niekoniecznie kojarzy się z zimą, to już niedługo nastąpi zmiana pór roku. Moment ten nieodłącznie wiąże się z przesileniem zimowym, gdy dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień zimy?
Mózg uczy się poprzez instruktaż, naukę lub doświadczenie. Jak się okazuje, jest jeszcze inna ścieżka, kojarzona dotychczas bardziej z literaturą i filmami science fiction. Co dokładnie udało się odkryć?
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Obecnie, jeśli rodzic wypisze dziecko z przychodni, nikt nie kontroluje, czy jest pod opieką innego lekarza. Może się zdarzyć, że do czasu pójścia do szkoły nikt nie sprawdzi, czy prawidłowo się rozwija oraz czy najbliżsi się nad nim nie znęcają.
Placówki będą miały obowiązek informowania o dostępnych formach zmniejszenia bólu porodowego. Zostaną także zobligowane do zapewnienia konsultacji z anestezjologiem.
Piwna konkurencja zleciła badanie, jak Polacy postrzegają małpki, czyli mocne alkohole w małych butelkach. Pokazało, że dostrzegamy ryzyko alkoholizmu i butelki przed sklepami.
Siedmiu zagranicznych turystów, którzy trafili do szpitala na Fidżi po wypiciu koktajli w barze w ośrodku wypoczynkowym, nie zostało zatrutych alkoholem ani narkotykami. To wynik raportu toksykologicznego, o którym poinformował minister turystyki Fidżi Viliame R. Gavoka.
Lasy Państwowe przypominają o akcji „Choinka dla życia”. 18 grudnia każda osoba, która odda krew w wybranym Centrum Krwiodawstwa, otrzyma za darmo świąteczne drzewko. Jakie warunki należy spełnić? Gdzie można oddać krew?
Jak się będzie zmieniała polska szkoła w 2025 roku, czy wystarczy nauczycieli, a w niektórych szkołach… uczniów? Jakie nowości dotyczące programów nauczania wejdą w życie w przyszłym roku? Co się zmieni w systemie ochrony zdrowia, jakie nowości w tym zakresie przyniesie polska prezydencja? O tym mówi Joanna Ćwiek-Świdecka, dziennikarka działu Kraj „Rzeczpospolitej”. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu „Perspektywy 2025” w którym analizujemy najważniejsze wydarzenia i procesy, jakich doświadczymy w przyszłym roku.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Analizy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że rodzice dzieci z zespołem Downa są zdani sami na siebie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas