- Nawiązaliśmy współpracę pomiędzy PGZ i firmą Raytheon. Podpisaliśmy nowy list intencyjny, którego zapisy weszły w życie z dniem 1 lipca – mówił programu Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
- W oparciu o zapisy nowego porozumienia, PGZ wejdzie do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, twórcy oraz wykonawcy systemu Patriot. Dla polskiego przemysłu obronnego to otwarcie się na zupełnie nową jakość, szansa na znaczny transfer technologii oraz większy udział w budowie tarczy antyrakietowej – podkreślał.
- Globalna współpraca pomiędzy PGZ i Raytheon nie jest ograniczona do programu tarczy antyrakietowej. Jest globalną współpracą dotyczącą wszystkich zakresów przemysłu obronnego – wskazywał.
Zawarte porozumienie to nie tylko pozyskanie nowego strategicznego partnera, ale także całkowita zmiana stopnia zaangażowania rodzimego przemysłu w budowę polskiego systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu w ramach programu „Wisła".
- W toku negocjacji udało nam się osiągnąć pozycję, która umożliwia nam wykonanie 50 proc. systemu Patriot. Oznacza to, że minimum 50 proc. środków finansowych, jakie rząd przeznaczy na program, pozostanie w Polsce. Jest to o tyle istotne, gdyż jeszcze w roku ubiegłym poziom ten wynosił dokładnie 0 – podkreślał Siwko.