Trump nie wyklucza zaproszenia Kima do Białego Domu

- Możemy podpisać porozumienie (kończące formalnie wojnę z lat 1950-1953), jak wiecie byłby to pierwszy krok. To prawdopodobnie najłatwiejsza część. Trudna część nastąpi potem - mówił o szczycie USA-Korea Północna w Singapurze prezydent USA Donald Trump. 12 czerwca Trump ma spotkać się w Singapurze z Kim Dzong Unem.

Aktualizacja: 08.06.2018 06:54 Publikacja: 08.06.2018 04:46

Trump nie wyklucza zaproszenia Kima do Białego Domu

Foto: AFP

arb

Trump, na konferencji po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe, wyraził nadzieję, że w przyszłości relacje USA z władzami Korei Północnej zostaną znormalizowane.

Głównym tematem rozmów, do jakich dojdzie 12 czerwca w Singapurze, ma być żądanie USA, by Korea Północna zrezygnowała z broni atomowej i umożliwiła denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna wyklucza możliwość całkowitej rezygnacji z broni atomowej podkreślając, że jest ona gwarantem jej suwerenności i narzędziem odstraszania USA.

Jednak sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu Trumpa z Abe ponownie podkreślił, że Trump w czasie rozmów odrzuci każdą propozycję, która nie będzie zakładać "całkowitej, weryfikowalnej i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

- Prezydent Trump jest pełen nadziei. Ale jedzie na szczyt z oczyma szeroko otwartymi - podkreślił Pompeo.

Sekretarz stanu dodał, że po denuklearyzacji USA podejmie działania, które będą miały zapewnić bezpieczeństwo Korei Północnej. - Trump jest gotów zapewnić Koreańską Republikę Ludowo Demokratyczną, że uwolnienie tego kraju od broni masowej zagłady uczyni go jednocześnie bezpiecznym - podkreślił Pompeo.

Sam Trump powtórzył formułowaną już wcześniej groźbę, że w czasie szczytu w Singapurze w każdej chwili może przerwać negocjacje "jeśli będzie musiał". - Jestem całkowicie przygotowany do tego, by wyjść w trakcie - mówił.

Jednocześnie Trump stwierdził, że jeśli negocjacje pójdą dobrze, będzie gotów zaprosić Kim Dzong Una do Waszyngtonu. - Myślę, że spojrzałby na to (zaproszenie) bardzo przychylnie, więc sądzę, że mogłoby do tego dojść - stwierdził prezydent USA.

Z kolei Pompeo, który dwukrotnie spotkał się z Kim Dzong Unem w Pjongjangu wierzy, że przywódca Korei Północnej jest przygotowany do podjęcia kroków zmieniających kierunek obrany przez jego kraj. - Zapewniał mnie osobiście, że jest przygotowany do denuklearyzacji - podkreślił.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1032
Świat
Olaf Scholz „warknął” na Andrzeja Dudę. Arkadiusz Mularczyk: „To przez reparacje”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1031
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1030
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1029
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10