Zobacz wideo: Morawiecki w programie #RZECZoPrawie
Krupa-Dąbrowska: Obrót ziemią rolną - spekulacja czy prawda
Dużo emocji budzi kwestia obrotu ziemią rolną. Ile jest w tym prawdy, a ile spekulacji?
Renata Krupa-Dąbrowska, dziennikarka działu prawa Rzeczpospolitej: Faktycznie te przepisy zawierają wiele ograniczeń, najbardziej dotkliwe są te, które dotyczą obrotu ziemią należącą do osób prywatnych. Obecnie mają oni pełną swobodę komu swoją nieruchomość chcą sprzedać. To się jednak zmieni.
Od 30 kwietnia br. ziemię będą mogli zbyć co do zasady tylko rolnikowi indywidualnemu. Dopiero gdy nie będzie wśród nich chętnych, wtedy sprzedadzą go innej osobie. Pod warunkiem jednak, że uzyskają zgodę Agencji Nieruchomości Rolnych.
Jak to wygląda w Unii Europejskiej? Czy też takie ograniczenia są nałożone?
Jest różnie, są państwa z ograniczeniami jak Francja, Dania czy Niemcy, ale są i takie które ograniczeń nie mają. Duże obostrzenia są np. we Francji. Tam w celu rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej na nabywanych lub mających być przedmiotem dzierżawy gruntach konieczne jest uzyskanie decyzji administracyjnej, tzw. autoryzacji, która jest wydawana przez prefekta. Nadto istnieje tam odpowiednik naszej Agencji Nieruchomości Rolnych, tj. zorganizowane przez państwo lokalne spółki cywilne o nazwie „Spółki Urządzeń i Osadnictwa Rolnego" (SAFER – sociétés daménagement et d'établissement rural). Spółki te kontrolują obrót gruntami rolnymi oraz mogą wykonywać ustawowe prawo pierwokupu. Regulują one nie tylko obrót prywatną i państwową ziemią, ale także mają możliwość ustalania wysokości cen gruntów.
Była ustawa z poprzedniej kadencji. Co się z nią stało?
W poprzedniej kadencji Sejm uchwalił nawet podobną ustawę. Niestety, podobnie jak ta obecnie procedowana, nie jest ona najlepszej jakości.
Jak jest z masowym wykupem ziemi?
Do końca nikt nie wie jak to wygląda, czy jest to tylko spekulacja. Jeśli chodzi o prywatne ziemie to danych takich nie ma, mamy dane tylko co do ziemi państwowej.
Jaka jest cena ograniczeń, bo ograniczając te prawa - ograniczamy własnych obywateli. Czy jest złoty środek?
Sądzę, że spokojnie by się znalazł. Potrzeba jednak na to czasu i szerokich konsultacji. Niestety jest na to za późno. Ustawa musi wejść w życie za nim zostaną zniesione pozwolenia dla cudzoziemców na nabywanie gruntów rolnych, czyli przed 1 maja.
Jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o dziedziczenie?
Nie będzie w tym zakresie problemów.
Zobacz wideo: Krupa-Dąbrowska w programie #RZECZoPrawie
Zobacz także wczorajszy program #RZECZoPrawie, którego gośćmi byli: Łukasz Piebiak - wiceminister sprawiedliwości, Marek Celej - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i Marek Domagalski - dziennikarz Działu Prawa "Rzeczpospolitej".